Strona główna / Temida w Polsce, Europie i na Świecie / Mechanizm uczciwości tuż,tuż

Mechanizm uczciwości tuż,tuż

Komisja Europejska wytacza „ciężkie działo”. Oberwie się rządowi Morawieckiego i Orbana?

– Rządy, które zostaną przez to działo trafione, odczują ból, natomiast obywatele nie powinni zostać poszkodowani – zapowiedziała wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova. Zastrzegła, że nie istnieje jednak żadna „czarna lista”.

Komisja Europejska wytacza "ciężkie działo". Oberwie się rządowi Morawieckiego i Orbana?
Vĕra Jourová (Komisja Europejska, Michal Cizek)

Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel” zapowiedziała, że „ciężkie działo”, czyli mechanizm praworządności do ochrony państwa prawa będzie gotowy w drugiej połowie 2021 r.

– Jestem szczęśliwa, że po ciężkiej politycznej walce mamy w końcu ten mechanizm. Zastosujemy go, gdy tylko Trybunał Sprawiedliwości UE rozpatrzy skargi Węgier i Polski i gdy stworzymy dyrektywy (regulujące) stosowanie mechanizmu – zaznaczyła.

Wiceszefowa KE nie zgodziła się z zarzutem, że Komisja „siedzi bezczynnie”, podczas gdy Polska i Węgry „od miesięcy ignorują orzeczenia TSUE”. Przypomniała, że w tym tygodniu Komisja skierowała do TSUE sprawę przeciwko Polsce, aby „wstrzymać prace Izby Dyscyplinarnej”. Wnioskowała też o zastosowanie środka tymczasowego.Zobacz także: Zbigniew Ziobro o orzeczeniu TSUE. Marcin Kierwiński: to jedna wielka kpina

Ciężki działo przeciwko rządom

– Proszę nie zapominać: nigdy jeszcze nie wytoczyliśmy tak ciężkiego działa do ochrony państwa prawa. Rządy, które zostaną przez (to działo) trafione, odczują ból, natomiast obywatele nie powinni zostać poszkodowani. Także dlatego warto poczekać na wyrok TSUE. Z orzeczeniem w ręku będziemy mogli działać zdecydowanie i będziemy zabezpieczeni od strony prawnej – wyjaśniła.

– Spodziewam się, że nastąpi to w drugiej połowie roku – sprecyzowała Jourova zastrzegając, że nie istnieje żadna „czarna lista”.

– Przyglądamy się wszystkim krajom – podkreśliła. Dodała, że problemy z praworządnością istnieją w Polsce i na Węgrzech, dlatego przeciwko obu krajom toczy się postępowanie na podstawie art. 7 traktatów unijnych.

Mankamenty węgierskiej demokracji

Pytana o sytuację na Węgrzech, Jourova powiedziała, że z węgierską demokracją „coś nie jest w porządku”, gdyż obecnie „brak jest ważnych elementów”, takich jak wolne media i swoboda działalności społeczeństwa obywatelskiego. Zapewniła, że zarzuty, iż nienawidzi Węgier są nieprawdziwe.

– Mam wielki szacunek dla Węgier – powiedziała. W czasach swojej młodości, jako obywatelka Czechosłowacji uważała Węgry za „symbol wolności”.

Zdaniem wiceszefowej KE media społecznościowe nie są w stanie wypełnić luki spowodowanej likwidacją wolnych mediów. Pandemia wykazała, że są one raczej źródłem dezinformacji. Zapowiedziała, że Unia chce wprowadzić wiążące przepisy regulujące działalność technologicznych gigantów.

Jourova zastrzegła, że KE ma na oku nie tylko koncerny amerykańskie, ale także producentów dezinformacyjnych treści, przede wszystkim Rosję i Chiny.

– Musimy pomyśleć o mechanizmie sankcji przeciwko krajom takim jak Rosja czy Chiny, co zapowiedzieliśmy w grudniu. Musimy powstrzymać chińską propagandę i (uprawianą przez ten kraj) politykę prania mózgów obywateli UE – podkreśliła.

Autor: Jacek Lepiarz, wp.pl

Sprawdź także

Wybór Polaka do ETPC

Kadencja sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski – prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka – …