Strona główna / Aktualności / Media elektroniczne do rejestracji

Media elektroniczne do rejestracji

Internetowe dzienniki trzeba rejestrować oświadczył Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy orzekł, że istnieje konieczność rejestracji w sądzie zarówno tytułów prasowych jak i ich wersji internetowych. Zdaniem sędziów, dziennik internetowy jest uważany za prasę z punktu widzenia ustawy ? Prawo prasowe. SN oddalił kasację rzecznika praw obywatelskich złożoną na korzyść oskarżonego dziennikarza. Sprawa wynikła w związku z publikowaniem w Internecie ?Gazety Bytowskiej? przez oskarżonego przez Leszka Rz. , któremu postawiono zarzut braku rejestracji dziennika w sądzie.
Sąd pierwszej instancji umorzył na rok postępowanie, podając dziennikarza próbie. Sąd II instancji poparł sąd rejonowy wobec znikomej szkodliwości czynu. Wobec tej sytuacji rzecznik praw obywatelskich wystąpił z kasację na korzyść dziennikarza i żądał uchylenia tego orzeczenia. Jego zdaniem doszło do naruszenia prawa przez oskarżonego. Sędzia sprawozdawca prof. Jacek Sobczak, uzasadniając postanowienie o oddaleniu kasacji rzecznika praw obywatelskich stwierdził, że nie wszystko co ukazuje się w internecie trzeba rejestrować. Jednakże przyznał, że możliwe jest wydawanie prasy w internecie, na papierze i jednocześnie na papierze i w wersji elektronicznej. Prasą, czy dziennikiem są publikacje periodyczne ogólnoinformacyjne lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu (art.7 ust.2 pkt.2 prawa prasowego). Innymi słowy audycja radiowa ?Matysiakowie?- to nie jest dziennik, ale po niej emitowany serwis informacyjny dziennikiem jest. Podobnie ?Wiadomości? telewizyjne są dziennikiem i prasą w rozumieniu ustawy. Przekaz w Internecie podający informacje bieżące także podlega definicji prasy.
– Nie można jednak interpretować art. 7 ust.2 pkt.2 prawa prasowego per se, w oderwaniu od innych przymiotów i przepisów ? mówił na posiedzeniu SN, prof. Sobczak. ? Nie ważne na czym wydajemy informacje, ważna jest treść przekazu. Internet jest surogatem druku, tak jak dźwięk odpowiednikiem treści zapisanych na papierze. Dla Sądu Najwyższego nie ulega wątpliwości, że w tym konkretnym stanie faktycznym Leszek Sz. wydawał gazetę elektroniczną, zamiast ją drukować. Jednak dziennikarz ten utracił prawo do rejestracji, gdyż nastąpiła przerwa między wydawaniem dziennika na papierze i w Internecie. Utrata prawa rejestracji nie mogła więc nie być zauważona przez obywatela. Konieczność rejestracji prasy wynika z potrzeby ochrony tytułów, które znajdują się na rynku. – Rejestracja tytułów prasowych jest potrzebna dla ochrony dzienników i obywateli, aby nikt nie podszył się pod znane pisma, takie jak ?Polityka? czy? Gazeta Wyborcza? i nie publikował fałszywek ? wyjaśniał sędzia Jacek Sobczak. SN powołał się przy tym na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, które w swych orzeczeniach wielokrotnie przyznawało, że obowiązek rejestracji tytułów prasowych nie jest ograniczeniem zasady wolności słowa i publikacji (art.10 Konwencji). Zdaniem Dominiki Bychawskiej-Siniarskiej, Koordynatora Obserwatorium wolności mediów w Polsce z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka to orzeczenie SN nic nie zmienia w obecnym stanie prawnym. Sygnatura akt III KK 250/10
Źródło: portal lex.pl

Sprawdź także

Wojsko Francji w Kijowie?

Francja wysłała do Słowiańska na wschodzie Ukrainy około 100 żołnierzy z 3. pułku piechoty Legii …