Struktura niemieckiego sądownictwa, istota i zasady funkcjonowania systemu PEBBSY* obliczającego obciążenie pracą sędziów oraz przedstawienie stanu prac nad podobnym systemem w Polsce ? to niektóre z tematów sympozjum z udziałem sędziów z Amtsgericht Cuxhaven w Niemczech. Temat konferencji :Wyrównywanie obciążenia pracą sędziów,
struktura sądów oraz rozwiązywanie sporów dzięki mediacji sądowej? 16 maja br. w siedzibie Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Organizatorem imprezy jest wielkopolski oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich ?Iustitia. Ponad siedem miesięcy ? tak długo trwa średnio oczekiwanie pracowników i pracodawców na wyrok przed sądem pracy. Postępowania w innych sprawach są krótsze. Średni czas trwania spraw cywilnych (w tym gospodarczych) przed sądem I Instancji wynosi w postępowaniu nieprocesowym 44 dni, a procesowym 166. Europejska średnia to odpowiednio 114 i 282 dni. Spraw na wokandach przybywa, tymczasem nie słabną kontrowersje wokół zniesienia w styczniu tego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych w Polsce.
Reorganizacja jest krytykowana przez ekspertów. A jak z nawałem pracy radzą sobie niemieccy sędziowie? Jak zbudowana jest i jak działa struktura sądownicza u naszych sąsiadów? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź właśnie podczas sympozjum z udziałem niemieckich sędziów. Będzie ono prowadzone po polsku. Podczas sympozjum zostaną omówione także doświadczenia na temat funkcjonowania mediacji sądowej, jej skuteczności oraz możliwości propagowania jej jako sposobu na przyspieszenie załatwiania sporów sądowych oraz odciążenia sądów powszechnych w Polsce i w Niemczech.
Sędziowie z Niemiec będą gościli w Wielkopolsce między 14 a 17 maja. W tym czasie zapoznają się z funkcjonowaniem polskich sądów. Odwiedzą sądy w Gnieźnie i Wydziały Zamiejscowe w Śremie. Miejsce konferencji : Sąd Okręgowy w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 32, sala nr 100. Czas: 16.05 2013 – początek o 10.30.
Sprawdź także
A.Bodnar usprawnia sądy
10 filarów ministerialnego programu usprawnienia działalności sądów Minister Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne …