Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Między nami nienawistnikami

Między nami nienawistnikami

Czy powiedzenie komuś w oczy, że jest nieukiem, przedstawicielem Mordoru, albo agentem Ciemnej Strony Mocy to użycie języka nienawiści? Oczywiście nie. Internauci pełnymi garściami podrzucają złote myśli Umberto Eco na temat nienawiści, większość z nich pochodzi z „Cmentarza w Pradze”. A zatem delektujmy się począwszy od idei przewodniej nienawiści:” di ergo sum” – nienawidzę więc jestem.
„Ludzie nigdy nie czynią zła w tak szerokim zakresie i z takim zapałem jak wtedy,gdy robią to z przekonań religijnych”
„Patriotyzm to ostatnie schronienie łajdaków; ludzie bez zasad moralnych owijają się zwykle sztandarem, a bękarty powołują się zawsze na czystość swojej rasy. Narodowa tożsamość to jedyne bogactwo biedaków, a poczucie tożsamości oparte jest na nienawiści – na nienawiści wobec tych, którzy są inni.”
„Ludzi cechuje przede wszystkim to, że gotowi są we wszystko uwierzyć. No bo czyż Kościół przetrwałby prawie dwa tysiące lat, gdyby nie powszechna łatwowierność? ”

„Nienawiść to prawdziwie pierwotna pasja, anomalię stanowi miłość. Dlatego zabito Chrystusa – sprzeciwiał się naturze. Nie kocha się kogoś przez całe życie; to nadzieja niemożliwa do spełnienia (…) Można natomiast kogoś przez całe życie nienawidzić, pod warunkiem że zawsze jest, że stale naszą nienawiść podsyca. Nienawiść rozgrzewa serce”.

Więcej Umberto Eco – Cmentarz w Pradze

Sprawdź także

Czym myśli Święczkowski

Jak hartowała się stal – myśli nieuczesane Bogdana Święczkowskiego w zbiorku wydanym przez Lex Super …