Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Milczenie Franciszka w Auschwitz

Milczenie Franciszka w Auschwitz

Przyjaciel papieża Franciszka, rabin Abraham Skórka z Argentyny napisał na łamach “L?Osservatore Romano?, że Franciszek postanowił milczeć podczas swej wizyty w Auschwitz, gdyż uważa, że słowa nie oddałyby jego uczuć. ?Właśnie to muszę zrobić? – usłyszał rabin od papieża. W środowym wydaniu watykańskiego dziennika przyjaciel papieża,mający polskie korzenie, wyraził zarazem przypuszczenie, że Franciszek wszystko, co miał do powiedzenia na temat Holokaustu, powiedział już w swoim przesłaniu w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie przed dwoma laty, a także wcześniej podczas rozmowy z nim w Buenos Aires. Jej zapis ukazał się w książce ?W niebie i na ziemi?. Skórka przywołał słowa ówczesnego arcybiskupa stolicy Argentyny: ?Shoah to ludobójstwo, jak inne ludobójstwa XX wieku, ale ma ono swą cechę szczególną. Nie zamierzam powiedzieć, że ma ono pierwszorzędne znaczenie, podczas gdy inne mają drugorzędne?. Jako tę specyfikę Holokaustu przyszły papież wskazał ?bałwochwalczą konstrukcję przeciwko narodowi żydowskiemu?. „Bergoglio jedzie do Auschwitz, by się modlić, by zatrzymać się w obliczu Stwórcy i płakać z powodu tego, co człowiek uczynił swemu bliźniemu w tym miejscu? – podkreślił żydowski przyjaciel Franciszka.
PAPIEŻ FRANCISZEK W POLSCE
Papiez Franciszek wyląduje o godz. 16 na lotnisku w Balicach Środa to drugi dzień Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To właśnie dziś do stolicy Małopolski przyleci papież Franciszek. Na jego przybycie czekają tłumy pielgrzymów z całego świata. Wieczorem będą witać go pod Oknem Papieskim. Samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie startuje o godz. 14 z lotniska Fiumicino w Rzymie. Oprócz papieża na pokładzie maszyny mają znaleźć się członkowie Orszaku Papieskiego liczącego około 30 osób oraz 75 dziennikarzy z różnych krajów. Przylot na lotnisko w podkrakowskich Balicach zaplanowano na godz. 16. Papieski samolot lądować ma w części wojskowej portu. Już na pokładzie Franciszek zostanie powitany przez nuncjusza apostolskiego i szefa protokołu dyplomatycznego MSZ. Przywita go prezydent Na płycie lotnika Franciszka powitają prezydent Andrzej Duda razem z małżonką, arcybiskup krakowski i dwoje dzieci.
Na lotnisku zgromadzić mają się też przedstawiciele władz, biskupów oraz wierni. Odegrane mają zostać hymny obu państw, honory Franciszkowi ma też oddać kompania honorowa Wojska Polskiego. Na godz. 16.20 zaplanowano wyjazd papieża na Wawel. Z lotniska odjedzie zamkniętym samochodem, na Salwatorze przesiądzie się w papamobile. Wawel jest tak przygotowany tak jak zwykł przygotowywać się do ważnych wydarzeń historycznych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że to jest historyczna wizyta składana przez osobę, która dla Polaków ma ogromne znaczenie religijne ? powiedział wiceszef Zamku Królewskiego na Wawelu. Na powitanie zabiją dzwony Papieża przywita na Wzgórzu Wawelskim dźwięk dzwonów. ?Zygmunt? – będzie bił tylko raz, gdy Franciszek będzie wchodził do katedry na spotkanie z polskimi biskupami ? powiedział proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki. Dzwon Zygmunt bije podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach. Papieża wjeżdżającego na Wzgórze Wawelskie, gdzie odbędzie się jego spotkanie z władzami państwowymi i korpusem dyplomatycznym, przywita jednak inny dźwięk. – W chwili przyjazdu Franciszka uruchomione zostaną dzwony zwieszone na Wieży Srebrnych Dzwonów: „Herman” zwany też „Nowakiem”, „Zbyszko” ? inaczej „Goworek’, „Maciek’ i odlany dwa lata temu „Jan Paweł II”. Wyjątkowo wszystkie cztery zabrzmią razem ? powiedział PAP ks. Sochacki. Papież przyjedzie do Krakowa „samochodem ludu”. Potem trafi on na aukcję
Donośny głos „Zygmunta” rozlegnie się nad Krakowem nieco później, gdy papież będzie wchodził do Katedry Wawelskiej na spotkanie z biskupami. Wawelski dzwonnik Marcin Biborski mówił, że bicie potrwa około dziesięciu minut. – Dla nas wielkim przeżyciem jest to, że rozkołyszemy „Zygmunta” podczas wyjątkowego wydarzenia – Światowych Dni Młodzieży. Patrzymy na młodzież, która przyjeżdża do Krakowa, jak na tą grupę ludzi, która będzie kształtowała świat w przyszłości. Chcielibyśmy, żeby wynieśli z Krakowa wielkie przywiązanie do religii katolickiej i dostrzegli jego wyjątkowość ? mówił Biborski, który jako dzwonnik posługuje od 38 lat. – Dla nas samych, dzwonników zawsze jest przeżyciem przyjazd głowy Kościoła katolickiego. Każdy z papieży, których witaliśmy był inny i z każdym związane są inne emocje. Na pewno dzwon Zygmunta będzie bił radośnie. Franciszek jest nietuzinkowy. To papież, w którym jest zawsze młody duch. Będziemy to na pewno czuli i chcemy jeszcze raz przekazać, że gościmy go z wielką radością. To jest najważniejsze, żeby wiedział, że Kraków i cała Polska wita go wyjątkowo serdecznie ? dodał Biborski. Do Bractwa Dzwonników należą obecnie 32 osoby.
Papież podczas wizyty w katedrze będzie w ciszy modlił się w jednej z kaplic, skieruje też słowo do polskich biskupów. Wawel niedostępny dla turystów Organizacyjnie przygotowania do wizyty papieża na Wawelu zostały już zapięte na ostatni guzik. Ze względów bezpieczeństwa od rana w środę zamek na Wawelu będzie niedostępny do zwiedzania dla turystów. „Alleluja” w tramwaju, gospel na Śląsku. Rozśpiewani pielgrzymi jadą na ŚDM Pielgrzymi z… czytaj dalej » O godz. 17 Franciszek ma spotkać się z władzami RP i korpusem dyplomatycznym na Wawelu. Na dziedzińcu zgromadzi się aż 800 osób, wśród nich przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, biskupów i krakowskich uczelni. Papież razem z prezydentem i małżonką wejdą na podium. Tam przemówienia wygłoszą Andrzej Duda i Franciszek. Następnie, na godz. 17:40 zaplanowano wizytę papieża u prezydenta w Salonie Ptaków w zamku na Wawelu. Z premier Beatą Szydło w tym czasie spotka się sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Pozdrowi wiernych z okna papieskiego Tłumy pielgrzymów w Krakowie. „Chcemy, by zachwycili się nowoczesną Polską”
O godz. 18:15 Franciszek ma wyjechać do katedry wawelskiej, gdzie spotka się z biskupami z całej Polski. W katedrze zaplanowano też modlitwę papieża przy konfesji św. Stanisława, gdzie wystawione relikwie Jana Pawła II. Później przemówienia wygłoszą arcybiskup krakowski kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki i papież Franciszek. Przekazany mu również zostanie dar katedry. O godz. 19:30 papież ma wyjechać do Domu Arcybiskupów Krakowskich. Po kolacji pozdrowi wiernych zgromadzonych przed oknem papieskim. Światowe Dni Młodzieży rozpoczęły się we wtorek. Zainaugurowała je msza na krakowskich Błoniach, którą koncelebrował kard. Stanisław Dziwisz. Mottem ŚDM jest jedno z ośmiu błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Udział w Światowych Dniach Młodzieży potwierdziło rejestrując się ponad 350 tys. pielgrzymów; organizatorzy spodziewają się, że jak zawsze wiele osób przyjedzie spontanicznie. Najwięcej osób ? jak szacują – może pojawić się w Campusie Misericordiae w Brzegach – nawet ok. 1,5 mln osób.
Źródło: TVN24,PAP

Sprawdź także

Wybraliśmy samorządy

PiS oczywiście przegrał te wybory, jeśli przez przegraną rozumiemy utratę części władzy. Jego stan posiadania …