Strona główna / Aktualności / Minister chciał i musiał

Minister chciał i musiał

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało opinię, która związana jest z toczącym się przed Trybunałem Konstytucyjnym postępowaniem w sprawie tworzenia i znoszenia sądów przez Ministra Sprawiedliwości (w drodze rozporządzenia) oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości. Przypomnijmy, że w drodze tego rozporządzenia 79 sądów zostało zreorganizowanych.
– Należy podkreślić, że minister sprawiedliwości, jako organ włazy publicznej, jest odpowiedzialny za funkcjonowanie systemu wymiaru sprawiedliwości jako całości, w tym za stworzenie warunków organizacyjnych gwarantujących maksymalną efektywność sądownictwa oraz realizację zasady prawa obywatela do sądu. Powierzenie mu zatem określonego w art. 20 ustawy ? Prawo o ustroju sądów powszechnych uprawnienia jest tymi zadaniami uzasadnione i w żadnej mierze nie narusza zasady niezawisłości sędziów ani niezależności sądów ? napisał podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości ? Michał Królikowski w opinii przekazanej do Trybunału Konstytucyjnego.
Treść całej opinii na stronie internetowej resortu.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Laur AI dla A.Jędrzejczyk

Nagrodę medialną Amnesty International – Pióro Nadziei za rok 2022 otrzymała Agnieszka Jędrzejczyk, dziennikarka OKO.press, …