Strona główna / Temat Tygodnia / Minister otwiera zawody

Minister otwiera zawody

Jarosław Gowin minister sprawiedliwości ujawnił listę zawodów, które mają przestać być wyłącznie korporacyjne. Adwokat, notariusz, pracownik ochrony, detektyw, taksówkarz – to tylko kilka zawodów, do których jeszcze w tym roku dostęp ma być łatwiejszy. Taksówkarze zapowiadają protesty przeciw deregulacji. Zablokują Warszawę na Euro? Koniec z licencjami, dostęp do kilkudziesięciu zawodów będzie otwarty. Deregulacja uzależniona jest od zawodu. Liczba 49 profesji do których dostęp ma być łatwiejszy, wydaje się nieco na wyrost.
Na liście, jako osobne zawody, są wypisani na przykład pracownik ochrony pierwszego stopnia i pracownik ochrony drugiego stopnia. W sprawie dostępu do zawodów także występują ogromne różnice. Dostęp do pracy bibliotekarza, przewodnika wycieczek, czy trenera sportowego ma być bardzo szeroko otwarty. Bibliotekarzem na przykład będzie mógł zostać każdy z wyższym wykształceniem. Ale już dla kandydatów na notariuszy czy adwokatów nie zmieni się tak dużo.
Aplikacja notarialna ma zostać skrócona o pół roku. W przypadku syndyków obniżona została tylko opłata za egzamin. Podobnie w przypadku instruktorów prawa jazdy. Wszyscy chętni nadal będą musieli przejść kurs i zdać egzamin, ale nie będą do tego potrzebować średniego wykształcenia. Reklama Ekonomiczne skutki otwarcia zawodów.
Otwarcie dostępu do zawodów może pomóc naszej gospodarce wychodzącej z kryzysu – oceniają ekonomiści i przedsiębiorcy. Przyznają jednak, że są i zagrożenia. Po stronie plusów – zdaniem specjalistów – zależy zapisać to, że bez regulacji łatwiej będzie prowadzić biznes. Bez deregulacji polskiej gospodarki, bez likwidacji tego nawisu prawnego, w którym wszystko jest opisane do ostatniego ruchu, my nie zrobimy żadnego istotnego cywilizacyjnego postępu – mówi Maciej Grelowski z Bussines Center Club. Przekonuje, że otwarcie dostępu do różnych zawodów może przyspieszyć tempo naszego wzrostu gospodarczego. Ekonomiści mówią też o konkurencji w walce na kompetencje i niższych cenach. Ale są i minusy – bezpieczeństwo konsumentów. Przy otwartym rynku konsumenci powinni mieć znacznie silniejsze niż dzisiaj narzędzia, by dochodzić swoich praw od nieuczciwego taksówkarza czy pośrednika nieruchomości. Inaczej to właśnie konsumenci ucierpią na tej reformie.
Ustawy deregulacyjne wprowadzane są nie tylko w Polsce. Wiele krajów w Europie i na całym świecie zdecydowało się na podobne rozwiązania w ramach walki z kryzysem i rosnącym bezrobociem. Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd jest zdeterminowany, aby otworzyć dostęp do większości regulowanych zawodów. Ograniczenie zawodów powoduje, że usługi są trudno dostępne i droższe – przekonywał premier. Tusk przyznał, że zdaje sobie sprawę, że propozycja otwarcia zawodów spotka się ze sprzeciwem wielu środowisk. Każdy zawód będzie znajdował argumenty, będzie lobbował ostro na rzecz utrzymania zamknięcia czy ograniczania dostępu do zawodu – czy poprzez licencje, czy skomplikowane egzaminy, czy procedury dojścia do zawodu – ocenił szef rządu.
Przedstawiciele zawodów, do których dostęp ma być ułatwiony, zapowiadają nawet protesty. Najostrzejsze – taksówkarze, rozważają na przykład protest podczas pierwszego dnia Euro 2012. Obecnie – jeśli chodzi o zawody regulowane – jesteśmy absolutnym liderem w Europie. Mamy ich aż 380. Dla porównania – w Szwecji jest ich 91, w Finlandii 122.

Oto lista zawodów do deregulacji:1. Adwokat 2. Radca prawny 3. Komornik 4. Syndyk 5. Notariusz 6. Urzędnik sądowy i prokuratury 7. Spawacz w odkrywkowych zakładach górniczych 8. Spawacz w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi 9. Mechanik wiertni w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi 10. Lider klubów pracy 11. Pośrednik pracy 12. Doradca zawodowy 13. Specjalista ds. rozwoju zawodowego 14. Specjalista ds. programów 15. Doradca EURES 16. Asystent EURES 17. Geodeta w zakresie geodezyjnych pomiarów podstawowych 18. Geodeta w zakresie redakcji map 19. Geodeta w zakresie fotogrametrii i teledetekcji 20. Pracownik ochrony fizycznej I stopnia 21. Pracownik ochrony fizycznej II stopnia 22. Pracownik zabezpieczenia technicznego I stopnia 23. Pracownik zabezpieczenia technicznego II stopnia 24. Detektyw 25. Trener I klasy 26. Trener II klasy 27. Trener klasy mistrzowskiej 28. Instruktor sportu 29. Przewodnik turystyczny miejski 30. Przewodnik turystyczny terenowy 31. Przewodnik turystyczny górski 32. Przewodnik górski międzynarodowy 33. Pilot wycieczek 34. Bibliotekarz 35. Pracownik dokumentacji i informacji naukowej 36. Egzaminator osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdem 37. Instruktor nauki jazdy 38. Taksówkarz 39. Zarządca nieruchomości 40. Pośrednik w obrocie nieruchomościami 41. Marynarz żeglugi śródlądowej 42. Mechanik statkowy żeglugi śródlądowej 43. Przewoźnik żeglugi śródlądowej 44. Stermotorzysta żeglugi śródlądowej 45. Szyper żeglugi śródlądowej 46. Marynarz motorzysta żeglugi śródlądowej 47. Starszy marynarz żeglugi śródlądowej 48. Bosman żeglugi śródlądowej 49. Sternik żeglugi śródlądowej.

Sprawdź także

USA: zwrot w prawo

Donald Trump został 47 prezydentem Stanów Zjednoczonych. Biali bez wyższego wykształcenia nadal stanowią podstawową bazę …