Najnowsze informacje

Mińsk skazał Laureata Nobla

Białoruś. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki skazany na 10 lat przez sąd w Mińsku

Aleś Bialacki białoruski obrońca praw człowieka, twórca centrum praw człowieka Wiasna i laureat ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, został w piątek skazany przez sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej.

Trzej inni aktywiści, współpracownicy Alesia Bialackiego, zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia. O wyroku poinformowało centrum Wiasna, cytowane przez niezależne media.

Skazani zostali już wcześniej uznani za więźniów sumienia, a sprawa karna wobec Wiasny – za motywowaną politycznie. Prokurator żądał dla białoruskiego aktywisty Alesia Bialackiego kary 12 lat więzienia – maksymalnego wymiaru kary.

Bialacki i jego koledzy są więzieni od ponad półtora roku; zostali zatrzymani w lipcu 2021 roku.

Akta sprawy liczyły 283 tomy, po 300 stron każdy. Jest to rekord w procesie politycznym działaczy, podczas którego wyznaczono również około 100 świadków i przeprowadzono 120 rewizji w całym kraju – pisała Nasza Niwa.

Aleś Bialacki to białoruski aktywista i laureat Pokojowej Nagrody Nobla

60-letni dziś Aleś Bialacki założył Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” w 1996 roku. Organizacja została zdelegalizowana przez reżim Alaksandra Łukaszenki w 2003 roku, jednak nigdy nie przerwała działalności. Na fali represji po protestach powyborczych na Białorusi w 2010 roku Bialacki został skazany na 4,5 roku więzienia za rzekome niepłacenie podatków. W 2014 roku wyszedł na wolność w ramach amnestii.

W 2021 roku został umieszczony w areszcie, pod sfingowanymi zarzutami. Początkowo władze oskarżały go o „niepłacenie podatków”. Potem zarzuty zmieniono na „kontrabandę” i „finansowanie protestów”.

W 2022 roku Aleś Bialacki został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla wraz z rosyjską organizacją badającą zbrodnie stalinowskie Stowarzyszeniem Memoriał i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich. 

Przypomnijmy, że na początku lutego sąd w Grodnie skazał na 8 lat więzienia Andrzeja Poczobuta, działacza polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarza. Źródło: TOK FM

Świat protestuje

Organizacja Narodów Zjednoczonych domaga się uwolnienia więźniów politycznych, w tym Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Czterej obrońcy praw człowieka zostali w piątek skazani przez sąd w Mińsku. – Jest to głęboko niepokojące i wskazuje na dalsze represje w kraju – powiedziała rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Ravina Shamdasani.

„Ten wyrok jest wynikiem celowego stosowania ścigania karnego i instrumentalizacji wymiaru sprawiedliwości przez białoruskie władze w celu stłumienia wszelkiej kontroli i sprzeciwu wobec represyjnej polityki” – stwierdzili oficjalni eksperci ONZ ds. praw człowieka.

Ze swojej strony rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Ravina Shamdasani zauważyła, że wyrok więzienia dla obrońców praw człowieka wskazuje na kontynuację represji na Białorusi.

„Jest to głęboko niepokojące i wskazuje na dalsze represje w kraju” – powiedziała. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że 1458 osób przebywa obecnie w więzieniu na Białorusi pod zarzutami o podłożu politycznym”.Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-onz-zada-uwolnienia-alesia-bielackiego-i-innych-wiezniow-pol,nId,6634377#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

„Unia Europejska z całą mocą potępia pozorowane procesy na Białorusi, które są kolejnym przerażającym przykładem tego, jak reżim Łukaszenki próbuje uciszyć tych, którzy stają w obronie praw człowieka i podstawowych wolności narodu białoruskiego” – oświadczył Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. Oburzenie wyraził również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Sprawdź także

KE demaskuje Pegasusa

Komisja specjalna Parlamentu Europejskiego przyjęła raport, w którym opisano między innymi wykorzystanie systemu szpiegującego Pegasus …