Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Misja NRA w Kazachstanie

Misja NRA w Kazachstanie

Zakończyła się ośmiodniowa misja NRA w Kazachstanie. O jej zorganizowanie zwróciła się do Komisji Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono przy NRA Fundacja Otwarty Dialog, której statutowym celem jest działanie na rzecz praw człowieka, demokratyzacji i rządów prawa w krajach dawnego bloku wschodniego. Delegacja pojechała na zaproszenie KIBHR. Delegacja pojechała na zaproszenie Kazachstańskiego Międzynarodowego Biura Praw Człowieka i Rządów Prawa (KIBHR). W skład misji weszli: adw. dr Monika Strus-Wołos, adw. Magdalena Fertak, adw. Justyna Mazur, adw. Wojciech Mądrzycki i adw. Jacek Świeca. Do Kazachstanu pojechała także tłumaczka ? Juliana Kapalska.
W czasie pobytu w Kazachstanie delegacja odbyła prawie 30 spotkań w kilku miastach (Ałmaty, Astana, Pietropawłowsk). Przedstawiciele NRA spotkali się m.in. z organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami miejscowych władz, w tym biurem kazachstańskiego ombudsmana (Komisarza Praw Człowieka Republiki Kazachstańskiej), działaczami opozycyjnymi z Yevgeniyem Zhovtisem na czele i niezależnymi mediami, a także z przedstawicielstwem UE i Polonią z Pietropawłowska
Istotnym elementem misji było monitorowanie sytuacji więźniów politycznych. Szczególnie trudna emocjonalnie była rozmowa z córką Rozy Tulietajewej, która jest jedyną kobietą skazaną za udział w strajkach w Zhanaozen. Więźniarka odbywa karę 5 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Poddawana torturom w śledztwie jest obecnie bardzo chora, a nie ma dostępu do pomocy medycznej i lekarstw. Na sytuację Tulietajewej delegacja adwokatów zwróciła uwagę przedstawicielstwu UE w Kazachstanie i ombudsmanowi.
Oprócz tego, członkowie misji spotkali się z rodzinami dwóch znanych więźniów politycznych: lidera opozycyjnego Vladimira Kozlova i Vadima Kuramshina oraz odwiedzili kolonię karną pod Pietropawłowskiem. Delegacja nawiązała również relacje z miejscową adwokaturą. Prezes Ałmatyńskiego Związku Adwokatów Gulnar Bakirowna Bałgazina opowiedziała o zasadach naboru na aplikację, egzaminie zawodowym i zasadach uzyskiwania licencji, zaś adwokaci indywidualni podzielili się problemami, na które napotykają podczas wykonywania zawodu. Misję współfinansowała Fundacja Otwarty Dialog, która służyła także pomocą organizacyjną i logistyczną.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …