Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Mniej formalności

Mniej formalności

Prawda materialna w procesach cywilnych wyłania się ze zgromadzonych w sprawie dokumentów, a nie rzeczywistego stanu rzeczy. Dziwi więc stanowisko Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który uchylił wyrok warszawskiego sądu okręgowego, który orzekł, że Jarosław Kaczyński w swojej kampanii wyborczej dopuścił się kłamstwa i manipulacji wobec Bronisława Komorowskiego. Wyrok uchylono ze względów formalnych

Niedobrze się stało, że sąd zawiesił wydanie ostatecznego orzeczenia na dwa dni przed prezydenckimi wyborami. Prawnicy i nie prawnicy odczytali ten fakt, tak jak trzeba – w kontekście politycznym. Sąd nie chciał wydać ostatecznego, prawomocnego orzeczenia, bo ….Właśnie, bo co? Określiłby się politycznie? Każdy wyrok chcąc nie chcąc jest polityczny.
Fakt, że drugi skład sędziowski wydal w tej sprawie identyczne orzeczenie, jak pierwszy sąd, potwierdza tezę o upolitycznieniu decyzji sądu odwoławczego.
Obok piszemy o liście otwartym sędziów, którzy chcą jeszcze trwalszych gwarancji niezawisłości i sprzeciwiają się kagańcowi, który chce nałożyć tej korporacji Ministerstwo Sprawiedliwości ? chodzi m.in. o wystawianie cenzurek sędziom i ich stałe rozliczanie z liczby przeprowadzonych spraw.
Boli, że jedną z barier, która ogranicza sędziowska niezawisłość są finanse. Niespełna dziewięć tysięcy sędziów, którzy mają stać na straży niezawisłości państwa i prawa nie uszczupli z całą pewnością budżetu o tyle, ile diety posłów i senatorów, którzy nie bacząc na nic wciąż stanowią złe prawo.
Niezawisły sędzia wyda wyrok tak szybko jak w trybie wyborczym ( o, gdyby tak wszystkie sprawy były rozpatrywane w tym trybie! Co jak wykazuje praktyka jest możliwe) a na pewno taki sędzia nie zawahałby się wydać wyroku nawet na godzinę przed wyborami.

Sprawdź także

Kto ujawnił dane księdza

Sprawa ujawnienia danych księdza, który popełnił samobójstwo. Kolejna odpowiedź Prezesa UODO Rzecznik Praw Obywatelskich występuje …