Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Moratorium w Iranie

Moratorium w Iranie

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Szirin Ebadi i organizacje praw człowieka żądają moratorium na wykonywanie kary śmierci w Iranie. Od początku 2011 r. w Iranie zostało straconych co najmniej 86 osób ? tak wynika z danych zgromadzonych przez sześć organizacji: Amnesty International, Human Rights Watch, Reporterów bez Granic, Międzynarodową Kampanię na rzecz Praw Człowieka w Iranie, Międzynarodową Federację na rzecz Praw Człowieka oraz stowarzyszoną z nią Irańską Ligę na rzecz Obrony Praw Człowieka. Co najmniej osiem ze straconych osób to więźniowie polityczni, oskarżeni o ?prowadzenie wojny przeciw Bogu” (moharebeh) za udział w demonstracjach lub domniemane kontakty z opozycją – alarmuje Amnesty International. ?Irańskie władze pokazały, że aresztowania i wyroki dla protestujących przeciwko reelekcji Mahmuda Ahmadineżada to za mało. Nie cofną się nawet przed ich egzekucją?, powiedziała Szirin Ebadi. ?Stosuje się sprawdzoną technikę: polityczne egzekucje są wykonywane w tym samym czasie co masowe egzekucje więźniów oskarżonych o zwykłe przestępstwa. Jeśli światowa opinia publiczna nie zareaguje, liczba wykonanych wyroków śmierci może wzrosnąć? ? dodała.
Egzekucje nasiliły się po wejściu w życie nowego prawa antynarkotykowego, które zaczęło obowiązywać od końca grudnia 2010 r. Dokument sporządzony przez Radę Ustalania Właściwego Porządku został zatwierdzony przez Najwyższego Przywódcę ajatollaha Alego Chamenei. Władze zapowiedziały także zaostrzenie walki z handlem narkotykami. 67 spośród osób straconych w styczniu zostało oskarżonych o handel narkotykami.
Zdaniem organizacji praw człowieka faktyczna liczba egzekucji może być nawet wyższa. Wiarygodne źródła podają, że niektóre egzekucje odbywają się w więzieniach i nie są publicznie ogłaszane. Organizacje praw człowieka udokumentowały liczne przypadki łamania praw człowieka w trakcie aresztowań i procesów. Należy do nich wywieranie psychicznej i fizycznej presji, równoznaczne torturom, które ma zmusić więźniów do ?przyznania się? do zarzucanych im czynów, umieszczanie więźniów w izolatkach i uniemożliwianie im kontaktu z prawnikami. Sądy Rewolucyjne przeprowadzają poza tym większość rozpraw za zamkniętymi drzwiami, mimo iż Artykuł 168 Konstytucji Iranu wyraźnie stwierdza, że procesy oskarżonych o przestępstwa ?polityczne? i ?prasowe” powinny być jawne.
Kara śmierci w Iranie jest pochodną tamtejszego prawa religijnego. Ukamienowanie cudzołożnic to rzekomo wymóg Koranu. Ja osobiście w świętej księdze islamu nic takiego nie wyczytałem. W Polsce do 1987 roku także wykonywano wyroki śmierci. Wiele z nich to pomyłki sądowe, lub wyroki wydawane na życzenie władz partii. Śmierć jest karą nieodwracalną o czym przekonują się dziesiątki ofiar wymiaru sprawiedliwości w USA, które dopiero po latach od ich pochówku zostają zrehabilitowane, gdyż znaleziono dowody ich niewinności. W Polsce jeszcze w czasach PRL zdecydowano się na moratorium w wykonywaniu orzeczonej kary śmierci. W końcu całkowicie z niej zrezygnowano. Może i tak będzie w Iranie, bo o tym, że Stany Zjednoczone, lider demokracji i lider przestrzegania praw człowieka także zniesie ten najbardziej niehumanitarny aspekt naszej mentalności, raczej nie wierzę.

Sprawdź także

Bezzasadny pozew

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek – jako bezzasadny- pozew kandydata do rady miasta …