Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Można drzeć Biblię

Można drzeć Biblię

Sąd Rejonowy w Gdyni uniewinnił lidera death metalowego zespołu Behemoth Adama Darskiego – „Nergala” oskarżonego o znieważenie uczuć religijnych. Na koncercie w 2007 r. muzyk podarł Biblię, nazywając ją „księgą kłamstw”. Piosenkarza nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku. Prokuratura oskarżyła Darskiego na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów PiS oraz Ryszarda Nowaka, przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, którzy obejrzeli w internecie film z koncertu. Sprawa dotyczy koncertu z września 2007 roku w klubie „Ucho” w Gdyni, podczas którego Adam Darski, używający pseudonimu artystycznego Nergal, podarł Biblię i rozrzucił jej strzępy wśród publiczności, nazywając ją przy tym m.in. „kłamliwą księgą”.
Potem kartki Biblii miały zostać spalone przez fanów zespołu. Zdarzenie z udziałem muzyka było już raz rozpatrywane gdyński sąd, który pod koniec czerwca 2010 r. umorzył postępowanie przeciwko Darskiemu, uznając, że nie doszło do popełnienia przestępstwa. Od tego postanowienia odwołała się prokuratura oraz Ryszard Nowak.
We wrześniu 2010 r. gdański Sąd Okręgowy nakazał ponownie rozpatrzyć sprawę.
Kolejny wyrok, który przybliża, a może raczej oddala ustalenie granic swobody zachowania i tolerancji wobec innych poglądów. Czy biblia jest zwykłą książką, czy też Księgą. Sąd w Gdyni uznał, że jest to książka. Ale czy kulturalny człowiek drze książki, o Księgach nie mówiąc?

Sprawdź także

Jaki egzamin notarialny

Gdzie powinno się zdawać egzamin notarialny. Resort sprawiedliwości zgadza się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Powinno …