Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Mroczna strona

Mroczna strona

Wtorek 9 marca 2010 roku był w Poznaniu drugim i ostatnim dniem Kongresu XX-lecia Samorządu Terytorialnego. Zaplanowano liczne panele dyskusyjne. Podczas nich samorządowcy starali się nakreślić przyszłą rolę samorządu w systemie ustrojowym Polski, poruszając m.in. zagadnienia dotyczące finansów, oświaty, e-administracji, ochrony środowiska, infrastruktury i energetyki.

Nieoczekiwanie program Kongresu został ?wzbogacony? o element prawa. W poniedziałek po południu na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich wdarli się demonstranci związani z poznańskim skłotem Rozbrat, którzy domagali się rozmów na temat przyszłości tego miejsca. Anarchiści chcieli zaprotestować przeciwko planom likwidacji skłotu Rozbrat. Miasto chce ten teren oddać pod budowę luksusowych domów. Anarchiści zamierzali o tym porozmawiać z samorządowcami. Doszło do starć z policją. Wszczęto postępowanie karne.
Kongres przygotowało sześć korporacji samorządowych, tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ? Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich. Szkoda, że żadna z tych organizacji nie zechciała oficjalnie porozmawiać o problematyce funkcjonowania prawa regulującego ich działalność. Pisaliśmy już o odroczonym procesie wójta gminy Czerwonak, Mariusza Poznańskiego, któremu Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu zarzuca m.in. nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów publicznych i inne czyny kryminalne. Kilka tygodni temu pisaliśmy o zakończonym sukcesem procesie samorządowców gminy Kórnik, którzy na mocy wyroku sądowego nie muszą ( wyrok nie jest prawomocny) płacić milionów złotych potentatowi energetycznemu ENEA; uniewinniony został b. starosta poznański Ryszard Pomin, któremu zarzucono ?machlojki? przy zaangażowaniu spółki z Gdańska do administrowania szpitalem w Puszczykowie. Trwa proces Ryszarda Grobelnego, prezydenta Poznania, który jest oskarżony o nieprawidłowości przy sprzedaży terenów pod Stary Browar, Grażynie Kulczyk. Zarzuty o nieprawidłowe przetargi, przekraczanie kompetencji, niewypełnianie obowiązków, zarzuty nepotyzmu, łapówkarstwa i wykorzystywania , nie tylko seksualnego, pracowników ? to druga strona medalu działalności samorządów. Doprawdy szkoda, że głośno i wyraźnie nie wyartykułowano także i ciemnych stron działalności samorządów.
Tak więc zamiast rzeczowej analizy zanurzyliśmy się po czubek głowy w niesamowitej wprost celebrze i pompie. Na Kongres przyjechali wójtowie, burmistrzowie, starostowie i prezydenci miast z całej Polski. Wśród gości kongresu byli m.in. Prezydent Lech Kaczyński, Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz były premier Tadeusz Mazowiecki. Kongres odbywa się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Lech Kaczyński podkreślał w przemówieniu, że samorząd w Polsce sprawdził się. „Samorząd ma szeroki zakres kompetencji, nawet gdy porównamy go z innymi krajami Europy”. Szkoda, że prezydent nie dostrzegł tarć pomiędzy władza państwową a aparatem wojewody, który zakłada kaganiec samorządom. Prawdę powiedział były premier Tadeusz Mazowiecki podkreślając , że reforma samorządowa, to obok transformacji gospodarczej najważniejsza z reform, która zmieniła Polskę. Nie możemy jednak spoczywać na laurach. Im mniej władzy centralnej w gminach tym lepiej, ale takich słów nie słyszałem podczas licznych wystapień w tym i przesłaniu Jerzego Buzka oraz wystapierniu Lecha Wałęsy, którzy ograniczyli się do lukrowanych formułek.
W ramach Kongresu odbędą się walne zgromadzenia pięciu organizacji samorządowych i Forum Kobiet, nad którym patronat objęła Maria Kaczyńska. W Kongresie uczestniczyli: prezydent RP, Lech Kaczyński, premierzy Tadeusz Mazowiecki i prof. Jerzy Buzek, twórcy samorządu ? prof. Michał Kulesza, prof. Jerzy Regulski oraz prof. Jerzy Stępień. Swój zapowiedzieli także m.in.: Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji, Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu RP, Marek Ziółkowski, wicemarszałek Senatu RP oraz Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Sprawdź także

Ścigają prokuratora

Przekroczenie uprawnień, fałszowanie dokumentów, groźby. Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie prokuratora Maludego Artur Maludy(Fot. …