Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Mściwości akt kolejny

Mściwości akt kolejny

Sędzie z Bydgoszczy mają kłopoty. „To niedopuszczalna próba wywierania nacisku”

Anna Gmiterek-Zabłocka 08.08.2023 15:05

Trzema sędziami z Sądu Rejonowego w Bydgoszczy zainteresował się rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik. Ściga je za orzeczenie z kwietnia 2022 roku w sprawie Pawła Juszczyszyna. „Biernośc i milczenie sprzyja destrukcji praworządności” – piszą w wydanym właśnie oświadczeniu sędziowie, którzy stają w obronie swoich koleżanek.

Chodzi o Bożenę Więckowską, Dorotę Wiese-Stefanek i Karolinę Lubińską. Sędzie – w trzyosobowym składzie – orzekły w kwietniu 2022 roku o nałożeniu 15 tysięcy złotych grzywny na Macieja Nawackiego. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa – mimo postanowień sądowych – nie chciał przywrócić Pawła Juszczyszyna do orzekania. W postanowieniu sędzi z Bydgoszczy znalazło się też zastrzeżenie, że jeśli prezes Nawacki grzywny nie zapłaci, może ona zostać zmieniona na 15 dni aresztu. O taką formułę kary wnioskował sam Paweł Juszczyszyn. 

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik zażądał od bydgoskich sędzi wyjaśnień w tej sprawy. Zarzuca im, że – próbując zmusić Macieja Nawackiego do wykonania sądowego orzeczenia – złamały prawo. Sędzie – jak utrzymuje rzecznik – chciały pozbawić Nawackiego wolności, choć nie uchylono mu wcześniej immunitetu. Niewykluczone, że dostaną w tej sprawie zarzuty dyscyplinarne. 

Więcej na tok fm

Sprawdź także

Lex Super Omnia

Apel Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia do przedstawicieli władzy ustawodawczej Stowarzyszenie Prokuratorów …