Ładowarki emu.energy
Strona główna / Moja kancelaria / Nadchodzi czas próby

Nadchodzi czas próby

Profesor Marek Safjan, orzekający w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, protestuje przeciwko twierdzeniu, że wpływa na innych członków tego gremium. Tego typu opinie na jego temat miał wyrazić prezydent Andrzej Duda.

„W związku z powtarzającymi się twierdzeniami Prezydenta RP Andrzeja Dudy adresowanymi do opinii publicznej w sprawie mojej aktywności sędziowskiej w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrażam kategoryczny sprzeciw wobec tezy, wedle której wyroki Trybunału są przedmiotem manipulacji z mojej strony lub jakiegokolwiek innego sędziego, co miałoby w konsekwencji prowadzić do przenoszenia na płaszczyznę polityczną postępowań toczących się w sprawach polskich, które dotyczą zmian w wymiarze sprawiedliwości” – napisał profesor Marek Safjan.

Oświadczenie w tej sprawie rozesłał do mediów. Odnosi się ono do wypowiedzi prezydenta, które padły m. in. w rozmowie z „Super Expressem” z 5 października. „Jeżeli będę widział, że Trybunał działa w trybie natychmiastowym, to będzie to dla mnie sygnał, że sprawa ma głęboki podtekst polityczny. Będzie to dla mnie związane także z tym, kto w tym Trybunale zasiada. Zasiada tam choćby profesor Marek Safjan, który nie ukrywał swoich poglądów” – stwierdził prezydent.

Jak pisze Marek Safjan, takie twierdzenie jest formułowane „bez jakichkolwiek podstaw”. Sędzia przypomina, że w ciągu 70 lat funkcjonowania Trybunału Sprawiedliwości, instytucja ta uzyskała niepodważalny autorytet i pełne zaufanie wszystkich państw członkowskich. „Postępowania przed Trybunałem toczą się zawsze przy poszanowaniu najwyższych standardów niezależności i bezstronności” – przekonuje.
Marek Safjan o zmianach w sądownictwie.:”Być może nadchodzi czas próby”. I podkreśla, że nie ma żadnej wątpliwości, że tak się będzie działo również w postępowaniach, które dotyczą spraw polskich.

Sprawdź także

Wraca doktryna PRL

Dr Mikołaj Małecki, z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego autor bloga Dogmaty Karnisty, przekonywał w …