Finansowanie pomostowe

Nagroda UE dla O. Sencowa

Więziony w Rosji ukraiński reżyser Ołeh Sencow otrzyma przyznawaną przez europarlament nagrodę im. Sacharowa – zdecydowała konferencja przewodniczących PE. O przyznanie mu nagrody wnioskowali m.in. polscy europosłowie. Wyróżnienie przyznawane jest od końca lat 80. wybitnym działaczom walczącym o prawa człowieka na świecie.

Ołeh Sencow Foto: Valery Matytsin / PAP

Ołeh Sencow – po aneksji Krymu – został aresztowany, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat łagru. Jest pierwszym Ukraińcem, który otrzymał nagrodę im. Saharowa
Przyznanie mu nagrody poparli europosłowie z PO, PSL i PiS
– Sencow stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie – powiedział przewodniczący PE Antonio Tajani

– Nominowaliśmy Ołeha Sencowa za pokojowy protest przeciwko okupacji Krymu przez Rosjan oraz strajk głodowy na rzecz uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych uwięzionych przez Rosję – podkreślił w oświadczeniu niemiecki europoseł Michael Gahler z Europejskiej Partii Ludowej, która nominowała Ukraińca.

O przyznanie nagrody Sacharowa Ołehowi Sencowowi zabiegali polscy europosłowie. U chadeków, w największej grupie w Europarlamencie, inicjatywę szefa delegacji do spraw Ukrainy Dariusza Rosatiego poparli europosłowie PO i PSL, a u konserwatystów inicjatywa Anny Fotygi została poparta przez deputowanych PiS-u. Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się grudniu w Strasburgu.

Sencow, aresztowany po aneksji Krymu, oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat łagru, jest pierwszym Ukraińcem, który zostaje laureatem nagrody imienia Sacharowa, przyznawanej od 1988 roku. Kilka lat temu duże szanse miał przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, który uzyskał największe poparcie europosłów z komisji spraw zagranicznych, ale przewodniczący grup zdecydowali inaczej. Komentowano wówczas, że to w obawie przed zaognianiem relacji z Rosją.

W tym roku na krótkiej liście do nagrody były jeszcze organizacje pozarządowe ratujące migrantów na Morzu Śródziemnym i więziony w Maroku działacz walczący z korupcją – Nasser Zefzafi.

– Sencow stał się symbolem walki, walki o uwolnienie więźniów politycznych we wszystkich miejscach na świecie, w tym w Rosji. Przez tę nagrodę chcemy wyrazić solidarność z nim oraz prowadzoną przez niego walki – mówił podczas sesji plenarnej w Strasburgu przewodniczący PE Antonio Tajani.

– Wnioskujemy o jego natychmiastowe uwolnienie – podkreślił szef PE. Zwrócił uwagę na szczególnie trudne warunki, w których przebywa reżyser, a także na jego sytuację zdrowotną. Tajani przypomniał, że przez kilka miesięcy prowadził on strajk głodowy. – To osoba-symbol, jeśli chodzi o walkę o prawa człowieka w różnych miejscach na świecie – powiedział Tajani.

Sprawdź także

PE: Aborcja to prawo kobiet

W czwartek Parlament Europejski przegłosował przyjęcie rezolucji dotyczącej aborcji w Polsce. W dokumencie znajduje się …