Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Napisz chociaż jeden list

Napisz chociaż jeden list

11 grudnia rusza 24- godzinny, już XI Maraton Pisania Listów Amnesty Inernational.

O akcji rozmawiamy z jej koordynatorem w Poznaniu – Wojciechem Michałowskim:

– To już po raz jedenasty poznaniacy będą mogli wesprzeć prześladowanych ludzi, więzionych za swoje przekonania.
– Staramy się zawsze, aby byli to konkretni ludzie, ale w tym roku można też zaprotestować i wysłać list do rządu Rumunii, gdzie 100 Romów zostało wyeksmitowanych ze swoich domów.
– Czy akcje Amnesty International są skuteczne?
Myślę, że tak. Rok temu w Poznaniu napisaliśmy 1700 listów, w całej Polce ponad 100 tysięcy, na całym świecie prawie 700 tysięcy i myślę, że w tym roku przekroczymy w naszym mieście liczbę dwóch tysięcy wysłanych listów, a na całym świecie zostanie ich wysłanych milion. Chciałbym przypomnieć, że idea maratonu pisania listów narodziła się w Polsce i została od razu podchwycona przez oddziały Amnesty International na całym świecie.
– Gdzie poznaniacy mogą wspierać akcję Amnesty International.
– Jak zawsze zapraszam do Ośrodka Teatralnego ?Maski? w domu studenckim Hanka? przy Alei Niepodległości 26.
– Kim są wolontariusze?
– Mamy stałą grupę działaczy i sympatyków. Wspierają nas też byli działacze Amnesty International, którzy raz w roku, z okazji Dnia Praw Człowieka przychodzą do nas wraz ze znajomymi i rodzinami.
-Czy wolontariusze mogą czuć się bezpieczni?
Oczywiście tak. Podstawowe środki bezpieczeństwa są zapewnione, także jak aprowizacja. Wszystko robimy we własnym zakresie, ale każdy kto przyjdzie do nas napisać list, może liczyć na szklankę herbaty. Być może któraś z koleżanek upiecze jakiś placek. Zapraszam. Materiały piśmiennicze są zapewnione, jak również wzory listów. Jeżeli jednak ktoś chce zaprotestować własnymi słowami może to zrobić. Na miejscu będą także adresy pod które można wysyłać listy oraz pełna informacja o osobach, w obronie których występujemy.
– Amnesty International to nie tylko Maraton Pisani Listów…
– Oczywiście, że nie. Latem tego roku podczas letniej akcji Amnesty zebraliśmy tyle podpisów, także w Poznaniu, że indyjski rząd odrzucił plany powiększenia rafinerii w stanie Orisa. Rafineria należy do spółki zależnej od zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii koncernu Vedanta Resources. Rząd indyjski cofnął koncesję
-Prawa człowieka wciąż w wielu krajach są owocem zakazanym.
– Dlatego też propagujemy nową akcję ? Żądamy godności?. W Polsce koncentrujemy się na prawach ludzi ubogich, którzy często są traktowani jak obywatele drugiej kategorii, albo też wcale nie są dostrzegani przez kompetentne władze. Prawa człowieka należy traktować nie jedynie przez pryzmat więźniów sumienia, ale kompleksowo i integralnie. Prawo do godnego życia jest także prawem człowieka i chcemy to mocno artykułować.

Medycy piszą już w piątek

W holu na parterze Collegium Anatomicum przy ulicy Święcickiego w piątek, 10 grudnia, w Dzień Praw Człowieka, w godzinach od 11 do 18 każdy będzie mógł napisać odręcznie, własnymi słowami list do władz/ambasad państw w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane. W ten właśnie sposób członkowie Amnesty International będą domagać się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka.Akcję organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny ( IFMSA).

V LO też w piątek

Regulamin Maratonu Pisania Listów zezwala placówkom oświatowym na przeprowadzenie akcji także w innym terminie. Dlatego też w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu przy ulicy Zmartwychwstańców, Maraton Pisania Listów zostanie przeprowadzony w piątek od godziny 8 do 16. – Liczymy przede wszystkim na uczniów liceum ? mówi organizatorka akcji Izabela Lenartowicz– ale patrząc na ubiegłoroczne doświadczenia, spodziewamy się, że do szkoły przyjdą także jej absolwenci wraz z rodzinami i znajomymi. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wesprzeć akcję Amnesty International.

Harcówka na Ratajach w sobotę
Natomiast w sobotę Maraton Pisania Listów organizuje I Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych Poznań Wilda. Joanna Jankowska, jedna z organizatorek informuje, że Harcówka na osiedlu Czecha w której przeprowadzony zostanie Maraton Pisania Listów Amnesty International będzie otwarta od godziny 12 do 22. Tutaj organizatorzy także liczą przede wszystkim na młodzież szkolną i wypróbowanych przyjaciół harcerzy, ale propagując akcję harcerze nie zapomnieli o mieszkańcach Rataj, których zapraszają do wzięcia udziału w Maratonie. Wystarczy jeden list, aby odmienić los ciemiężonych ludzi.

Co to jest Maraton Pisani Listów?
W weekend 11-12 grudnia Polacy będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz jedenasty w dniach 11-12 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. -Indywidualnie wyrażony sprzeciw przeciwko łamaniu praw człowieka ma szczególną moc. Maraton nie jest zwykłą zbiórką pieniędzy, ale konkretnym przykładem działania. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby- powiedział Wojciech Makowski, ogólnopolski koordynator Maratonu Pisania Listów.
Występujemy w obronie:

* Katolickiego księdza ojca Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku, który zajmuje się tworzeniem bezpiecznych miejsc dla migrantów, z dala od gangów, które ich wykorzystują. Jego życie jest zagrożone.
* Mao Hengfeng, matka trójki dzieci była wielokrotnie aresztowana i torturowana w Chinach za swoje działania na rzecz praw kobiet oraz ofiar przymusowych eksmisji. Odsiaduje wyrok 18 miesięcy w obozie ?reedukacji przez pracę?.

* 100 Romów, którzy zostali siłą eksmitowanych ze swoich domów w Rumunii w 2004 roku. Od tamtej pory żyją w nieludzkich warunkach w metalowych budach umieszczonych przy oczyszczalni ścieków.
* Su Su Nway, członkini opozycyjnej partii w Birmie, walczącej o prawa pracowników. Została skazana na osiem lat za udział w antyrządowych protestach. Uznano ją za więźnia sumienia.

* Normy Cruz z Gwatemali, która żyje w ciągłym strachu. Od lat walczy o sprawiedliwość dla kobiet, które doświadczyły przemocy. Wielokrotnie grożono jej śmiercią i zastraszano.
Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 200 miejscach w całej Polsce i w 44 krajach na całym świecie. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Sprawdź także

Lex Super Omnia

Apel Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia do przedstawicieli władzy ustawodawczej Stowarzyszenie Prokuratorów …