Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Neo-KRS „zapomniała” o decyzji NSA

Neo-KRS „zapomniała” o decyzji NSA

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa przesłała w poniedziałek prezydentowi uchwały dotyczące naboru do Izb Cywilnej, Karnej i Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego – potwierdził w rozmowie z tvn24.pl rzecznik nowej KRS sędzia Maciej Mitera. Jak dodał, udział KRS w tej sprawie został już zakończony.

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował pod koniec września o wstrzymaniu wykonywania uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów do Izb Cywilnej, Izby Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Wnioski złożyli w NSA kandydaci na sędziów SN, którzy w końcu sierpnia nie uzyskali rekomendacji KRS. Sędzia NSA Sylwester Marciniak pytany wtedy przez dziennikarzy, czy udzielone zabezpieczenie uniemożliwia mianowanie wskazanej w uchwale osoby na sędziego Sądu Najwyższego, mówił, że z przepisów znowelizowanej ustawy o KRS wynika, że ci kandydaci, których odwołania zostaną rozstrzygnięte na ich korzyść, będą „podlegali rozpoznaniu przy kolejnych wolnych etatach sędziowskich i obwieszczeniach o wolnych stanowiskach sędziowskich .
Nabór zakończony W poniedziałek rzecznik nowej KRS sędzia Maciej Mitera potwierdził, że Krajowa Rada Sądownictwa przesłała jednak uchwały dotyczące Izb Karnej, Cywilnej i Kontroli Nadzwyczajnej prezydentowi. Jak dodał, udział KRS w tej sprawie został już zakończony. Portal wPolityce.pl dotarł do fragmentów opinii prawnej Krajowej Rady Sądownictwa. „Należy wskazać, że intencją ustawodawcy podczas wprowadzenia zmiany art. 44 ustawy o KRS było zagwarantowanie wyłączenia możliwości blokowania postępowań nominacyjnych. W tym celu ustawodawca wprowadził normę wskazującą, że odwołanie od uchwały obejmującej rozstrzygnięcie w przedmiocie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego, nie wyłącza uprawomocnienia się uchwały w zakresie, w jakim rozstrzyga ona o przedstawieniu wniosku o powołanie do pełnienia urzędu Sądu Najwyższego, a jedynie, w przypadku jej uwzględnienia przez NSA, daje kandydatowi możliwość uwzględnienia jego wniosku w najbliższym, niezakończonym postępowaniu nominacyjnym” – czytamy w opinii przygotowanej dla KRS.
Więcej na (http://www.tvn24.pl) skąd informacja pochodzi

Sprawdź także

Bohaterowie, ale nieletni

Statusu osoby represjonowanej z powodów politycznych w PRL generalnie nie mogą uzyskać ci, którzy prowadzili …