Ultimatum dla NeoKRS

Szef Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) w liście wzywa KRS do odpowiedzi na pytania związane z reformą sądownictwa. Chodzi m.in. o sprawę sędziego Macieja Nawackiego. Jeśli organizacja nie będzie usatysfakcjonowana odpowiedzią, Polska może zostać z niej wyrzucona.

Szef KRS Leszek Mazur przyznał, że wyjście KRS z ENCJ nie będzie "sukcesem"

Szef KRS Leszek Mazur przyznał, że wyjście KRS z ENCJ nie będzie „sukcesem” (PAP, Fot: Paweł Supernak)

– Będziemy się poważnie zastanawiać nad każdym zadanym pytaniem. Gdyby nas wyrzucono z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, na pewno trudno byłoby to uznać za sukces – powiedział w rozmowie z portalem onet.pl Leszek Mazur.

Listy poparcia do KRS. Zarzuty dyscyplinarne za zadanie pytania

Szef KRS dodał, że być może Rada sama wcześniej wystąpi z organizacji. – Jednak nawet gdyby nas z Europejskiej Sieci wykluczono, ja nie przewiduję jakichś problemów dotyczących międzynarodowego obrotu prawnego czy egzekwowania Europejskich Nakazów Aresztowania. Owszem, pozycja ENCJ jest w UE mocna, ale nie mają bezpośredniego przełożenia na stosowanie prawa w krajach członkowskich – powiedział Mazur.

Szef ENCJ Kees Sterk wysłał do przewodniczącego polskiej KRS Leszka Mazura list. Poinformował w nim, że Sieć Rad rozważa usunięcie KRS z organizacji. Najpierw chce jednak otrzymać odpowiedzi na pytania związane z polskim sądownictwem.

PiS nie ujawnia list poparcia do KRS. Apel europejskich sędziów

Nadszedł czas, by rozpocząć proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa z ENCJ – oświadczył 14 lutego na Twitterze przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów Jose Igreja Matos.

Wczoraj w Parlamencie Europejskim dyskutowano m.in. o powiązaniu dostępu do funduszy unijnych z praworządnością. – Musimy dysponować mechanizmem, który będzie chronił środki europejskie, gdy wartości europejskie są zagrożone. Nie pójdziemy na żaden kompromis w sprawie praworządności – powiedział przewodniczący grupy Odnowić Europę Dacian Ciolosi. Inny eurodeputowany należący do tej grupy, Michal Šimečka powiedział: – Sytuacja w Polsce jest bezprecedensowa, nigdy w historii UE żaden rząd państwa członkowskiego nie sprawował tak dużej kontroli nad sądownictwem.

Do tego komunikatu odniósł się na Twitterze Jose Igreja Matos. „Zawsze będziemy dostępni dla konstruktywnego dialogu, ale nadszedł czas, aby rozpocząć proces wydalenia politycznie zależnej polskiej Krajowej Rady Sądowniczej z ENCJ” – napisał.
Spór KRS z ENCJ

Krajowa Rada Sądownictwa została zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) we wrześniu 2018 r. ze względu na zbyt duży wpływ polityków. – To olbrzymi wstyd i jeszcze większe problemy dla obywateli – mówiła wówczas Onetowi prezes „Themis” Beata Morawiec.

Powód zawieszenia polskiej KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa został wyjaśniony w następujący sposób:

„Warunkiem członkostwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa jest to, że instytucje są niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej” – pisze ENCJ w oświadczeniu. Zdaniem Sieci, w wyniku ostatnich reform w Polsce KRS nie spełnia już tego wymogu. Stąd – decyzja o zawieszeniu polskiej Rady, podjęta podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie.

Po zawieszeniu niektórzy członkowie KRS chcieli wystąpienia Rady z ENCJ. W głosowaniu zdecydowano, że KRS pozostanie w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

Sprawdź także

Doroczny raport AI

50 tysięcy osób odwiedziło naszą stronę internetową w poszukiwaniu rzetelnych informacji w dniu ogólnokrajowego referendum …