Ładowarki emu.energy

NeoKRS wyrzucą z Europy

Nadszedł czas, by rozpocząć proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa z ENCJ – oświadczył dziś na Twitterze przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów Jose Igreja Matos.

Wczoraj w Parlamencie Europejskim dyskutowano m.in. o powiązaniu dostępu do funduszy unijnych z praworządnością. – Musimy dysponować mechanizmem, który będzie chronił środki europejskie, gdy wartości europejskie są zagrożone. Nie pójdziemy na żaden kompromis w sprawie praworządności – powiedział przewodniczący grupy Odnowić Europę Dacian Ciolosi. Inny eurodeputowany należący do tej grupy, Michal Šimečka powiedział: – Sytuacja w Polsce jest bezprecedensowa, nigdy w historii UE żaden rząd państwa członkowskiego nie sprawował tak dużej kontroli nad sądownictwem.

Prawicowy portal publikuje listę poparcia do KRS. Pojawiają się nazwiska sędziów zamieszanych w aferę hejterską
Dwa zgromadzenia Sądu Najwyższego? Kryzys sądowy może eskalować
Podpis prezydenta pod ustawą dyscyplinującą sędziów. Sprawozdawcy w Radzie Europy wyrażają "głębokie ubolewanie"

Do tego komunikatu odniósł się na Twitterze Jose Igreja Matos. „Zawsze będziemy dostępni dla konstruktywnego dialogu, ale nadszedł czas, aby rozpocząć proces wydalenia politycznie zależnej polskiej Krajowej Rady Sądowniczej z ENCJ” – napisał.
Spór KRS z ENCJ

Krajowa Rada Sądownictwa została zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) we wrześniu 2018 r. ze względu na zbyt duży wpływ polityków. – To olbrzymi wstyd i jeszcze większe problemy dla obywateli – mówiła wówczas Onetowi prezes „Themis” Beata Morawiec.

Powód zawieszenia polskiej KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa został wyjaśniony w następujący sposób:

„Warunkiem członkostwa w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa jest to, że instytucje są niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej” – pisze ENCJ w oświadczeniu. Zdaniem Sieci, w wyniku ostatnich reform w Polsce KRS nie spełnia już tego wymogu. Stąd – decyzja o zawieszeniu polskiej Rady, podjęta podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie.

Po zawieszeniu niektórzy członkowie KRS chcieli wystąpienia Rady z ENCJ. W głosowaniu zdecydowano, że KRS pozostanie w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

Sprawdź także

Dziś umarły wolne sądy

Dziś, 14 lutego 2020, wchodzi w życie pospiesznie przygotowana i sprzeczna z Konstytucją RP ustawa …