Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Neosędziowie rządzą

Neosędziowie rządzą

W SN bez zmian. Neosędziowie wskazani do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej

Baner 'Konstytucja' na budynku Sądu Najwyższego. Warszawa, 8 października 2018

Baner 'Konstytucja’ na budynku Sądu Najwyższego. Warszawa, 8 października 2018(Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl)

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego wyznaczyła dziś osoby, które tymczasowo będą zajmować się sprawami zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej. Jak można się było spodziewać, do IOZ skierowano m.in. neosędziów, którzy nie gwarantują rzetelnego procesu.

Pięć osób będzie orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej przez ok. miesiąc – do czasu aż nową izbę obsadzi prezydent Andrzej Duda. Zajmą się sprawami po zlikwidowanej w piątek Izbie Dyscyplinarnej. „Znosi się Izbę Dyscyplinarną, tworzy się Izbę Odpowiedzialności Zawodowej” – głosi jeden z przepisów prezydenckiej ustawy, która w piątek weszła w życie.

– Pięcioro sędziów wyznaczyła prezeska Izby Cywilnej pełniąca obowiązki pierwszej prezeski – mówił w piątek na konferencji prasowej Aleksander Stępkowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Prezeską IC jest związana z KUL prof. Joanna Misztal-Konecka, zastępująca pierwszą prezeskę Małgorzatę Manowską podczas jej nieobecności.

Misztal-Konecka – podobnie jak Manowska – jest jedną z tzw. neosędziów, jak nazywane są osoby powołane na wniosek upolitycznionej KRS. Trybunał w Strasburgu w trzech wyrokach orzekł, że neosędziowie SN nie gwarantują rzetelnego procesu. Nie powstrzymało to obecnych władz SN przed wyznaczeniem dwóch neosędziów do orzekania w nowej izbie.

Za wyborcza.pl

Sprawdź także

Pozew za polski KPO

Największe organizacje sędziowskie w Europie skarżą do Sądu Unii Europejskiej decyzję Rady UE, która w …