Niderlandy pozywają RP

Holandia chce postawić Polskę przed Trybunałem. Autor uchwały: Jesteśmy przygotowani na najgorszy scenariusz
We wtorek holenderska Izba Reprezentantów podjęła uchwałę, według której rząd Holandii postawi Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za naruszenie zasad praworządności. – Jesteśmy przygotowani na najgorszy scenariusz, gdy atak na praworządność będzie trwał – mówi autor uchwały.
Mateusz Morawiecki i Mark Rutte, premier Holandii

W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej toczy się sprawa przeciwko Polsce w sprawie upolitycznienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wyrok zapadnie na początku przyszłego roku. Tymczasem holenderski parlament podjął wczoraj uchwałę, która zobowiązuje premiera Marka Rutte do postawienia Polski przed TSUE za łamanie zasad praworządności. Aż 124 z 150 parlamentarzystów opowiedziało się za takim rozwiązaniem.
Holenderscy politycy zwracają uwagę, że polski rząd zignorował zalecenia Trybunału Sprawiedliwości UE o powołanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Autorzy uchwały podkreślają, że Polsce praworządność jest zagrożona.

Poseł Maarten Groothuizen, który jest współautorem uchwały przeciwko Polsce, mówił na antenie TVN24:

Mam nadzieję, że polski rząd zawróci z tej drogi. Ale jesteśmy też przygotowani na najgorszy scenariusz, gdy atak na praworządność będzie trwał. 

Ursula von der LeyenSzefowa KE napisała list do Morawieckiego
Koniec łamania praworządności

Groothuizen opowiadał o tym, co znajduje się w treści uchwały i podkreślał, że wiele osób jest zaniepokojonym stanem praworządności i sądownictwa w tym kraju.

Rezolucja wzywa rząd do zbadania możliwości i rozpoczęcia przygotowań do wszczęcia sprawy przeciw Polsce w oparciu o unijne traktaty. A także, by sprawdzić, czy są inne kraje, które chciałyby dołączyć do takiego postępowania. Rezolucja wzywa też, by rząd zdał sprawozdanie z tych działań do końca lutego 
  • uzasadniał poseł.

Lider frakcji liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt skomentował holenderską uchwałę na Twitterze. Według niego jest to przykład na to, że należy wprowadzić zasadę powiązania praworządności z budżetem UE

Sprawdź także

Wciąż przegrywamy w ETPC

Na łamach portalu monitorkonstytucyjny.ue można zapoznać ze sprawami rozpatrywanymi przez ETPC w Strasburgu przeciwko Polsce …