Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Nie chcą Traktatu o Handlu Bronią

Nie chcą Traktatu o Handlu Bronią

Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone opóźniły uchwalenie Traktatu o Handlu Bronią. Amnesty International alarmuje, że decyzja ta przyczynia się do utrwalania obecnego stanu rzeczy, gdzie ponad pół miliona osób rocznie traci życie w wyniku użycia broni. Wprowadzenie Traktatu o Handlu Bronią mogłoby m.in. zapobiec śmierci tysięcy cywilów. W wyniku użycia broni co minutę ginie jeden człowiek. Światowe mocarstwa powinny zrobić co w ich mocy aby to powstrzymać. Prezydent Obama poprosił o więcej czasu na podjęcie decyzji w sprawie Traktatu, ile jeszcze czasu jest mu potrzebne? mówi Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International. Działacze na rzecz praw człowieka pozostają jednak przekonani, że uchwalenie silnego i efektywnego Traktatu o Handlu Bronią jest w zasięgu ręki, gdyż większość państw zadeklarowała, iż nadal będzie działać w celu uchwalania Traktatu, który chronić będzie prawa człowieka.
Ponad 90 państw należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych wydało oświadczenie, że zamierzają doprowadzić proces uchwalania Traktatu do końca tak szybko jak będzie to możliwe. Amnesty International już od prawie 10 lat pracuje na rzecz uchwalenia Traktatu o Handlu Bronią. Traktat mógłby zapobiec konsekwencjom niekontrolowanego handlu bronią: co roku, miliony osób są zabijane, ranione, gwałcone i wysiedlane ze swoich domów bezpośrednio w wyniku transferów broni do rządów, które używają jej łamiąc prawa człowieka i prawo humanitarne.
Z powodu słabych regulacji handlu bronią, broń m.in. trafia do rąk watażków, którzy używają jej przeciwko ludności cywilnej w krajach takich jak Afganistan, Somalia, Demokratyczna Republika Konga i Kolumbia.
Chiny, Rosja i Stany Zjednoczone nie były jedynymi, które sprzeciwiały się ostatecznemu zatwierdzeniu tekstu Traktatu. Niechlubnie dołączyły do nich również Algieria, Egipt, Iran, Korea Północna i Syria.
e prawo humanitarne pozostają najważniejszym punktem odniesienia tekstu, dowodząc tego jak istotne jest to dla ogromnej większości państw ONZ.

Sprawdź także

Migranci pozwali rząd RP

Skarga migrantów zawróconych do linii granicy. Opinia Rzecznika dla ETPC. Sprawę zbada Wielka Izba Trybunału …