Strona główna / Aktualności / Nie dajmy jej ukamienować

Nie dajmy jej ukamienować

Sakineh Mohammadi Ashtiani, czterdziestotrzyletnia matka dwojga dzieci, przetrzymywana jest w celi śmierci w więzieniu w Tabrizie w północno-zachodnim Iranie. Wyrok na Ashtiani może zostać wykonany w każdej chwili

W wyniku głośnych protestów międzynarodowych urzędnicy w Tabrizie zwrócili się z prośbą do szefa irańskiego sądownictwa, aby ten zezwolił na zmianę wyroku śmierci Ashtiani z ukamienowania na powieszenie. Sakineh Mohammadi Ashtiani w maju 2006 otrzymała wyrok skazujący z powodu pozostawania w „nielegalnym związku” z dwoma mężczyznami. Za to została na niej wykonana kara 99 batów. Pomimo wykonania kary, Ashtiani otrzymała później także wyrok śmierci przez ukamienowanie za „cudzołóstwo w trakcie pozostawania w związku małżeńskim”, któremu to oskarżeniu kobieta zaprzeczyła. W ciągu ostatnich paru tygodni światowa fala protestów przeciwko wyrokowi spowodowała, że 8 lipca irańska ambasada w Londynie zakomunikowała iż: Sakineh Mohammadi Ashtiani nie zostanie stracona poprzez ukamienowanie; nie wspomniano jednak o innych możliwościach wykonania wyroku. 10 lipca naczelnik irańskiej Wysokiej Rady d\s Praw Człowieka stwierdził, że sprawa Ashtiani zostanie ponownie rozpatrzona, potwierdzając jednak, że irańskie prawo zezwala na wykonanie wyroku śmierci przez ukamienowanie. Mimo tego, 11 lipca Malek Ezhder Sharifi, naczelnik sądowy prowincji Wschodni Azerbejdżan potwierdził, iż wyrok na Sakineh Mohammadi Ashtiani jest wciąż prawomocny i decyzja Naczelnika Sądownictwa, Ayatollaha Sadegha Larijaniego może w każdej chwili spowodować jego wykonanie.
Malek Ezhder Sharifi stwierdził również, że kobieta została skazana na śmierć w związku z morderstwem jej męża. Powyższe oskarżenie zostało zakwestionowane przez jednego z prawników Ashtiani który podkreślił, że kobieta została ułaskawiona przez rodzinę męża ale skazano ją na 10 lat więzienia jako „współwinną” zbrodni. 14 lipca Sajjad Qaderzadeh, syn Sakineh Mohammadi Ashtiani, został wezwany do centralnego więzienia Tabriz. Powszechnie uważa się, że urzędnicy Ministerstwa Wywiadu przesłuchali Qaderzadeha, prawdopodobnie zmuszając go groźbami do nieudzielania wywiadów dotyczących procesu matki.
Amnesty International prosi o bezzwłoczne pisanie listów języku perskim, arabskim, angielskim, francuskim lub własnym a w nich: – wezwać władze Iranu by te nie wykonywały wyroku śmierci na Sakineh Mohammadi Ashtiani, czy to przez ukamienowanie czy w inny sposób – domagać się od irańskich władz wyjaśnienia obecnego statusu prawnego Ashtiani jej prawnikom i synowi – wezwać władze do uchwalenia ustawy zakazującej wykonywania kamienowań jako prawomocnych kar i zabraniającej innych form egzekucji lub chłosty oraz kar więzienia dla skazanych za „cudzołóstwo” i inne przestępstwa – wezwać do zagwarantowania, iż Sajjad Qaderzadeh nie będzie prześladowany z powodu wyrażenia troski o życie matki.
Prosimy o wysyłanie apeli do 26 sierpnia 2010 na następujące adresy: Przywódca Republiki Islamskiej Leader of the Islamic Republic Ayatollah Sayed ‘Ali Khamenei, Islamic Republic Street – End of Shahid Keshvar Doust Street Tehran, Islamic Republic of Iran Email: info_leader@leader.ir Za pośrednictwem strony internetowej: ww.leader.ir/langs/en/index.php?p=letter (angielski); www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=letter ( perski) Nagłówek: Your Excellency\Wasza Ekscelencjo Naczelnik Sądownictwa Head of the Judiciary Ayatollah Sadegh Larijani Office of the Head of the Judiciary Pasteur St.Vali Asr Ave. south of Serah-e Jomhouri,Tehran 1316814737 Islamic Republic of Iran Email: przez witrynę: ttp://www.dadiran.ir/tabid/81/Default.aspx W pierwszym oknie z gwiazdką: imię, w drugim: nazwisko, w trzecim: adres e-mail Nagłówek: Your Excellency\Wasza Ekscelencjo Kopie na adres: Sekretarz Generalny, Wysoka Rada d\s Praw Człowieka Secretary General, High Council for Human Rights Mohammad Javad Larijani Howzeh Riassat-e Ghoveh Ghazaiyeh Pasteur St, Vali Asr Ave., south of Serah-e Jomhuri Tehran 1316814737 Islamic Republic of Iran Fax: +98 21 3390 4986 Email: bia.judi@yahoo.com. W temacie: FAO Mohammad Javad Larijani. Prosimy o wysłanie kopii listów do irańskiej ambasady w Warszawie: Ambasada Islamskiej Republiki Iranu ul. Królowej Aldony 22 03-928 Warszawa Adres e-mail: iranemb@iranemb.warsaw.pl

Sprawdź także

Wojsko Francji w Kijowie?

Francja wysłała do Słowiańska na wschodzie Ukrainy około 100 żołnierzy z 3. pułku piechoty Legii …