Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Nie każdy został aplikantem

Nie każdy został aplikantem

Jak informowaliśmy, w sobotę 24 września, we wczesnych godzinach popołudniowych zakończyły się egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Egzaminy przebiegały bez zakłóceń. Testy egzaminacyjne doręczone zostały bezpośrednio przed egzaminem do wszystkich 63 komisji egzaminacyjnych, w 24 miastach. Kandydaci na aplikantów w czasie 150 minut rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Osoby, które uzyskają wynik pozytywny, będą uprawnione do uzyskania ? w okresie 2 lat – wpisu na listą aplikantów i rozpoczęcia aplikacji.
W sobotę, bezpośrednio po zakończeniu egzaminu, powołane przez ministra sprawiedliwości komisje egzaminacyjne przystąpiły do sprawdzania wyników. W komisjach, przed którymi liczba zdających była najmniejsza, przeliczenie wyników zakończone zostało już w sobotę.
Spośród kandydatów, którzy przystąpili do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką pozytywny wynik uzyskało około 49 procent kandydatów, natomiast spośród kandydatów na aplikację radcowską ? około 45 procent osób. Dame te potwierdzają pracownicy ORA w Poznaniu. Wyniki egzaminów na aplikację w OIRP Poznań, zostaną opublikowane w środę.
Na aplikację adwokacką w Poznaniu przystąpiło 255 osób, zdały 142, tj. ok. 56 procent kandydatów. Egzamin na aplikację notarialną zdało tylko 10 procent, podobnie jak w całym kraju, gdzie egzamin zdało od 10 do 20 procent kandydatów.. Na 193 chętnych przystępujących do egzaminu na aplikacje notarialną w stolicy Wielkopolski, zdało tylko 19 osób. Łatwiej było na aplikacje komorniczą. Nie zdały 23 osoby, pozytywny wynik osiągnęło ? 184 kandydatów. Podobnie zresztą jak w innych regionach Polski, gdzie egzamin komorniczy zdało około 80 procent chętnych odbycia tej aplikacji.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …