Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Nie każdy został aplikantem

Nie każdy został aplikantem

Jak informowaliśmy, w sobotę 24 września, we wczesnych godzinach popołudniowych zakończyły się egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Egzaminy przebiegały bez zakłóceń. Testy egzaminacyjne doręczone zostały bezpośrednio przed egzaminem do wszystkich 63 komisji egzaminacyjnych, w 24 miastach. Kandydaci na aplikantów w czasie 150 minut rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Osoby, które uzyskają wynik pozytywny, będą uprawnione do uzyskania ? w okresie 2 lat – wpisu na listą aplikantów i rozpoczęcia aplikacji.
W sobotę, bezpośrednio po zakończeniu egzaminu, powołane przez ministra sprawiedliwości komisje egzaminacyjne przystąpiły do sprawdzania wyników. W komisjach, przed którymi liczba zdających była najmniejsza, przeliczenie wyników zakończone zostało już w sobotę.
Spośród kandydatów, którzy przystąpili do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką pozytywny wynik uzyskało około 49 procent kandydatów, natomiast spośród kandydatów na aplikację radcowską ? około 45 procent osób. Dame te potwierdzają pracownicy ORA w Poznaniu. Wyniki egzaminów na aplikację w OIRP Poznań, zostaną opublikowane w środę.
Na aplikację adwokacką w Poznaniu przystąpiło 255 osób, zdały 142, tj. ok. 56 procent kandydatów. Egzamin na aplikację notarialną zdało tylko 10 procent, podobnie jak w całym kraju, gdzie egzamin zdało od 10 do 20 procent kandydatów.. Na 193 chętnych przystępujących do egzaminu na aplikacje notarialną w stolicy Wielkopolski, zdało tylko 19 osób. Łatwiej było na aplikacje komorniczą. Nie zdały 23 osoby, pozytywny wynik osiągnęło ? 184 kandydatów. Podobnie zresztą jak w innych regionach Polski, gdzie egzamin komorniczy zdało około 80 procent chętnych odbycia tej aplikacji.

Sprawdź także

Prof. M. Wiącek nowym RPO

Prof. Marcin Wiącek pełni już funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich VIII kadencji Prof. Marcin Wiącek został …