Strona główna / Aktualności / Nie likwidować prokuratur

Nie likwidować prokuratur

Prokuratura Generalna podała do publicznej wiadomości projekt likwidacji 82 jednostek terenowych prokuratury powszechnej.W apelacji poznańskiej mają to być jednostki w Rawiczu,Grodzisku Wlkp., Nowym Tomyślu, Obornikach, Śremie i Środzie Wlkp.,Wrześni, Kościanie, Wolsztynie, Chodzieży i Wschowie. Pomysł krytykuje Andrzej Jóźwiak. Oto oficjalne stanowisko w sprawie projektu Andrzeja Jóźwiaka, niezależnego kandydata do Senatu RP.
Pomysł ten jest ze wszechmiar szkodliwy w szeroko rozumianym interesie wymiaru sprawiedliwości i przede wszystkim samych pokrzywdzonych, zwłaszcza najuboższych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Podniesione argumenty o oszczędnościach są fałszywe i oderwane od realiów . Trzeba będzie ponosić znaczne koszty przewozu akt,dowozu prokuraturów na miejsce zdarzenia i przesluchania świadków w miejscu zamieszkania, przyjazdu biegłych, powstaną w związku z tym znaczne opóźnienia w postępowaniu, przedłuży się czas trwania śledztw i dochodzeń.
Trudno sobie wyobrazić, by samotne matki nie mające środków do życia i szukające pomocy w dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych miały pieniądze na bilety i przejazdy do dalej położonych prokuratur, z przedstawionych przykładów wynika, że niekiedy będą miały do pokonania około 80-100 km w jedną stronę. Podobnie w sprawach o znęcanie.
W roku Euro 2012 można przyjąć, że siły policyjne będą skupione na utrzymaniu porządku prawnego w największych miastach, tam gdzie będą stadiony i mecze eliminacyjne. Kto wówczas pomoże obywatelowi w jego problemach prawnych będących dotychczas domeną terenowych jednostek prokuratury. Trzeba też wspomnieć, że duża część tych jednostek pracuje w obiektach stanowiących własność Skarbu Państwa, wybudowanych w ostatnich latach, bądź wyremontowanych za ciężkie miliony złotych. Trzeba też będzie zwolnić część pracowników, kierowców, informatyków, wypłacić odprawy. Warto wiedzieć, że prokuratorzy przez cały rok, niezależnie od swoich podstawowych obowiązków udzielają zgłaszającym się z prośbą o pomoc porad prawnych w różnych dziedzinach życia.
Zamknięcie w tej sytuacji 82 jednostek prokuratury powszechnej oznacza w istocie poważne ograniczenie fundamentalnego prawa obywateli do pomocy prawnej ze strony państwa. Zgadzam się, że reforma wymiaru sprawiedliwości, w tym prokuratury jest niezbędna. Widzę potrzebę zmian o charakterze organizacyjnym, strukturalnym oraz również funkcji i roli prokuratury w realizacji podstawowych działań państwa. Ale nie kosztem obywateli.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …