Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Nie ma finału bezprawnej sterylizacji

Nie ma finału bezprawnej sterylizacji

W grudniu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Szamotułach skazał lekarkę, Barbarę K. na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywnę w wysokości 8 tys. zł za bezprawną sterylizację Wioletty Szwak. Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Poznaniu miala odbyć się rozprawa odwoławcza albowiem skazana lekarka wniosła apelacjęod skazującego wyroku.
Sąd w skladzie: Bożena Ziółkowska. Malgorzata Ziolecka i Slawomir Jęksa nie przystąpili jednak do rozpoznawania sprawy. Sąd zobowiązał pelnomocnik Wioletty Szwak, adwokat Małgorzatę Heller – Kaczmarską, aby dostarczyła kserokopię dowodu nadania subsydiarnego aktu oskarżenia do sądu w Szamotułach.
Zdaniem obrońców lekarki, a jest ich trzech: adwokaci- Maciej Gutowski, Mirosław Konenc i Maciej Konenc, akt oskarżenia został wysłany po po upływie terminu zawitego do jego złożenia. Sąd musi wyjaśnić czy mogło w ogóle dojść do rozprawy przed sądem w Szamotułach.
Ani, oskarżona lekarka, ani pokrzywdzona nie stawiły się we wtorek 24 czerwca w sądzie. Obecny był prokurator Piotr Hejman. Sąd odroczył rozprawę do 16 września.
Przypomnijmy, że lekarka została oskarżona o to, że w 2009 r. podczas zabiegu cesarskiego cięcia dokonała ubezpłodnienia Wioletty Szwak, powodując u niej ciężki uszczerbek na zdrowiu. Według adwokat Małgorzaty Heller-Kaczmarskiej, Wioletta Szwak została ubezpłodniona, mimo że nie wyraziła zgody na taki zabieg, a w czasie operacji cesarskiego cięcia nie było sytuacji zagrażającej życiu, która uzasadniałaby sterylizację.
Sąd potwierdził winę i sprawstwo oskarżonej. Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego, na który składają się m.in. zeznania świadków, dokumentacja lekarska oraz opinia biegłych, oskarżona nie miała podstaw do dokonania zabiegu sterylizacji. – Pokrzywdzona wyraziła zgodę na zabieg cesarskiego cięcia, ale nie ma mowy o wyrażeniu zgody na sterylizację. Oskarżona miała tego świadomość. Podczas zabiegu nie było sytuacji zagrożenia zdrowia pacjentki i decyzja o dokonaniu ubezpłodnienia została przez nią podjęta samodzielnie – uzasadnił wyrok sędzia Andrzej Klimowicz. Jak powiedział sędzia, sąd zdecydował się na minimalną karę, ze względu na motywację, którą kierowała się oskarżona oraz wzorową opinię, jaką cieszyła się w środowisku. Proces z oskarżenia porywatnego Wioletty Szwak rozpoczął się w kwietniu 2012 roku.
Prokuratura, która wcześniej badała sprawę sterylizacji, uznała, że pozbawienie płodności było uzasadnione i dwuktotnie umorzyła śledztwo. Oprócz procesu karnego, Szwak domagała się od lekarki oraz od szpitala w Szamotułach, gdzie wykonano zabieg, pół miliona złotych zadośćuczynienia i odszkodowania.
Przypomnijmy także historię próby odebrania dziecka urodzonego przez W. Szwak. W 2009 r. urodziła ona córkę Różę. Kilka dni po porodzie decyzją Sądu Rejonowego w Szamotułach dziewczynka została odebrana matce i przekazana rodzinie zastępczej. Stało się to w następstwie opinii dyrektora szpitala w Szamotułach i wywiadu położnej środowiskowej, która napisała m.in., że mieszkanie matki dziecka jest zaniedbane i brudne, a kobieta jest osobą niezaradną i nie zajmuje się prowadzeniem domu. Do sądu rodzinnego trafił też wniosek o odebranie kobiecie i jej mężowi praw rodzicielskich do trójki starszych dzieci. Po nagłośnieniu sprawy przez media i po interwencji m.in. Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich oraz objęciu nadzorem śledztwa przez ministra sprawiedliwości we wrześniu 2009 r. sąd rejonowy zadecydował, że Róża może wrócić do domu. We wrześniu 2011 r. sąd uznał, że państwo Szwak mogą zajmować się, pod nadzorem kuratora, także pozostałymi dziećmi. Przy badaniu szpitalnej dokumentacji w sprawie odebrania matce Róży okazało się, że w trakcie porodu kobieta została wysterylizowana i stąd kolejne rozprawy karne.
Na fotografii: adwokat Małgorzta Heller- Kaczmarska

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …