Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Nie ma gotowej recepty na kryzys

Nie ma gotowej recepty na kryzys

Rozmowa z Agnieszką Wojciechowską, wiceprezesem zarządu Fundacji Wspierania Rodziny ADAMS.
Dlaczego powstała fundacja?
– Fundacja Wspierania Rodziny ADAMS powstała, w wyniku zapotrzebowania społecznego na taką działalność. Doświadczenie zawodowe podpowiedziało nam, iż istnieje potrzeba powołania takiej organizacji, w której można świadczyć wieloaspektową pomoc rodzinie. Gdy w rodzinie pojawia się kryzys, każdy jej członek może szukać u nas pomocy. Prowadzimy poradnictwo psychologiczno- pedagogiczne, mediacje, doradztwo personalne i zawodowe, udzielamy porad prawnych oraz organizujemy szkolenia.
Kto korzysta z waszej działalności?
– Naszym odbiorcom może być każdy, ponieważ każdy jest członkiem jakiejś rodziny. Kryzys w rodzinie można rozwiązywać na wielu płaszczyznach. Konflikty mogą mieć charakter społeczny, prawny, finansowy – wszystkie z nich wymagają pracy nad ich rozwiązaniem. Potrzebna jest świadomość, istnienia problemu. Wbrew potocznym mniemaniom do konfliktów prowadzą nie tylko alkohol i przemoc w rodzinie. Jeżeli jednak mamy pomóc, osoba zgłaszająca się do nas musi mieć świadomość istnienia problemu. Podstawowym elementem działania jest współpraca. Często naszymi podopiecznym są osoby, które uświadamiają sobie, że mają problemy i szukają alternatywnych metod radzenia sobie z kryzysem.
Jak można pomóc rodzinie przeżywającej kryzys?
– Formy pomocy uzależnione są od problemu z którym zgłaszają się rodziny. Nie ma gotowej recepty na pomoc w kryzysie. Każda sytuacja kryzysowa jest przez nas rozpatrywana indywidualnie. Dużą rolę w naszej pracy odgrywają rodziny rekonstruowane – są to ludzie tworzący ponowne związki. Osoba po rozwodzie, lub śmierci współmałżonka zakłada nową rodzinę i pojawiają się problemy. Oferujemy pomoc psychologiczno- terapeutyczną ? w ramach działania Poradni Rodzinnej ADAMS oraz poprzez udział w warsztatach dla rodzin rekonstruowanych. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się prowadzone przez nas warsztaty pt. ?Przepis na stabilną konstrukcję? Podczas zajęć uczymy jak nawiązywać relacje z pasierbem, macochą, przyrodnim rodzeństwem. Pokazujemy jak każdy członek nowej rodziny może odnaleźć się w trudnej sytuacji. Rodziny rekonstruowane kiedyś kojarzyły się negatywnie, a obecnie to coraz bardziej powszechne zjawisko.
Czy to są cykliczne zajęcia?
– Warsztaty prowadzone są cyklicznie dzięki wsparciu finansowemu z Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Podobną tematykę realizujemy podczas innych warsztatów prowadzonych w Fundacji. Zazwyczaj tematy prowadzonych warsztatów dotyczą ulepszenia komunikacji między partnerami. Pomocy rodzicom w zdobyciu wiedzy o zminimalizowaniu szkód związanych ze zmianą statusu rodziny. Uczymy ojców ?weekendowych? jak najefektywniej spędzać czas z dzieckiem. W przyszłości planujemy również organizowanie zajęć dla pozostałych członków rodzin rekonstruowanych , w tym jakże ważnych dziadków. Ważnym elementem działań Fundacji ADAMS są mediacje , które są alternatywą dla kosztownej i stresującej rozprawy sądowej.
Część zajęć i terapii jest podobno bezpłatna…..
– Tak. Poradnia rodzinna ADAMS działa od 1 czerwca 2012 r. W ramach działania Poradni można skorzystać z BEZPŁATNYCH spotkań z psychologiem, terapeutą oraz mediacji rodzinnych. Jest to możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Szczegóły i terminy można na bieżąco śledzić na naszej stronie internetowej: www. fundacjaadams.org.pl oraz na portalu facebook.
Czy nasze prawo pomaga rozwiązywać problemy rodzinne?
– Problem kryzysu w rodzinie wciąż narasta. Warto byłoby się pochylić nad rodziną w szerszym zakresie. Obserwujemy znaczną poprawę funkcjonowania przepisów prawa rodzinnego, jednakże nadal są obszary które wymagają zmian. Nasza Fundacja stara się wspierać rodziny kiedy wyrok staje się faktem dokonanym, jednak nie rozwiązuje wszystkich problemów.
Kiedyś problemy rodzinne pomagała rozwiązywać szkoła, do której uczęszczały dzieci z takiej rodziny…
– I nadal tak jest. Obserwujemy, że rola szkoły , pedagogów i psychologów szkolnych jest obecnie o wiele większa niż kiedyś. Na pewno jest większa świadomość potrzeby udzielania pomocy dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji rodzinnej. Zdarza się, że nauczyciele sami zwracają się do nas, z prośbą o pomoc.
Pozostaje jeszcze kwestia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie…..
– Staramy się nawiązywać współpracę ze wszystkimi instytucjami pomocowymi, w tym również z MOPR-em. Podobnie jak MOPR pomagamy rodzinom w kryzysie, jednak specyfika naszych działań bywa różna.

Sprawdź także

O kryzysie TK

Prezes NRA: jak można zażegnać kryzys w Trybunale Konstytucyjnym – wywiad Co jest głównym problemem …