Strona główna / Moja kancelaria / Nie można być obojętnym

Nie można być obojętnym

Rozmowa z radcą prawnym Iwoną Kisielewską, laureatką Kryształowego Serca KIRP, działaczki społecznej w OIRP Poznan.
Czym jet ta nagroda dla Pani mecenas?
– Ogromnym wyróżnieniem, którego w ogóle się nie spodziewałam. Nikt mnie nie powiadomił, że zostałam nominowana do nagrody Kryształowego Serca, zgłoszenie odbyło się po za mną. Czuję się ogromnie wyróżniona a zarazem doceniona. Przyznaję,że było to wielkie zaskoczenie, że do tak milej sytuacji doszło.
– Za co Panie mecenas przyznano Kryształowe Serce?
– Od wielu lat t prowadzę dla mieszkańców Poznania i okolic bezpłatne porady prawne. Od lat w każdy pierwszy wtorek miesiąca przychodzi do siedziby naszej izby mnóstwo osób, a ja tu jestem zawsze. Nie było nigdy sytuacji, aby ktoś odszedł nie uzyskawszy pomocy. Czynnie uczestniczę także w akcji radców ?Niebieski Parasol?. Ludzie, którzy tu przychodzą, często do mnie wracają, szukają mnie, chcą rozmawiać tylko ze mną, bo pamiętają, że im pomogłam. Nie wzbraniam się, zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych, gdy gonią terminy, sporządzić stosowne pismo czy odpowiedź na pozew. Są ludzie, którzy tego nie potrafią i trzeba im pomóc, nawet w tym jak czytać pisma urzędowe.
– Porady prawne to akt dobrej woli prawnika, czy do tego jednak ma się sprowadzać pomoc prawna. Czy nie lepiej byłoby powołać instytucję prawnika ubogich….
– Nie chce dywagować. Niejednokrotnie spotykałam się z sytuacją, że bezradny człowiek nie wiedział co robić, a dzięki naszym bezpłatnym poradom udawało im się wyjść z pozornie beznadziejnej sytuacji. Sprawy są różne, od alimentacyjnych i rozwodowych, po sprawy ze stosunku pracy i kwestie majątkowe. Musimy znać się na wszystkim. W sytuacjach naprawdę trudnych udostępniam tym ludziom mój telefon, aby nie czekali na kolejny dyżur, ale skontaktowali się od razu.
A co będzie jak i proces karny zostanie w całości kontradyktoryjny i będą mogli w tych sprawach występować radcy?
– Nie wyobrażam sobie, aby w takim procesie klient był bez prawnika. Co prawda do spraw karnych generalnie przygotowani są adwokaci, ale i my jak będzie trzeba damy sobie radę. W końcu i na studiach, i na aplikacji, a wielu radców i zawodowo, miało i ma do czynienia także z prawem karnym. Zawsze można zorganizowac też stosowne szkolenia.
Pani mecenas nie tylko udziela porad prawnych, ale też szkoli aplikantów radcowskich…
– ak opiekuję się grupą aplikantów i aplikantek którzy już kończą szkolenie. Uważam, że są to bardzo sympatyczne kontakty z młodymi ludźmi, którzy są nie tylko bardzo zdolni, ale i zaangażowani. Nawet wspierają mnie podczas udzielania porad prawnych.. Na łamach ?Paragrafu Poznańskiego? I. Kisielewska tak mówi o sobie: ? Jestem poznanianką z dziada, pradziada. Mój ojciec był wielkim społecznikiem. Dzięki rodzicom otrzymałam bardzo dobre wychowanie i wykształcenie. I to zaprocentowało, bo i ja w podobny sposób wychowałam moich synów. z których jestem dumna. Starszy jest filologiem, a młodszy politologiem. Nie miałam z nimi żadnych problemów wychowawczych. Byłam, tak jak moi rodzice, wymagająca i konsekwentna.

Sprawdź także

Herakles czy Syzyf

Wojciech Sadurski: Herakles czy Syzyf? O dziedzictwie ustawowego bezprawia w postautokratycznej Polsce – List z …