Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Nie tylko studia prawnicze

Nie tylko studia prawnicze

Doc. dr Maciej Ziemkowski, prodziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, mówi czym się ta uczelnia wyróżnia.
Studia prawnicze można odbyć nie tylko na uniwersytetach, ale także w pańskiej szkole?
– Tak. Prowadzimy jednolite studia magisterskie. Podstawowym założeniem kształcenia na tym kierunku jest przygotowanie absolwentów w zakresie znajomości prawa polskiego i międzynarodowego (zwłaszcza prawa europejskiego). Zajęcia na Wydziale Prawa naszej uczelni prowadzą wybitni specjaliści z zakresu nauk prawnych ? w tym wykładowcy uczelni akademickich: m.in. Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym nasza uczelnia ma zawarte porozumienie o współpracy w zakresie nauczania i badań naukowych. Zajęcia prowadzą również doświadczeni praktycy w zawodach prawniczych dający gwarancję skutecznego wiązania teorii z praktyką. Absolwenci wydziału Prawo mają więc gwarancję uzyskania wszechstronnego przygotowania prawniczego. Wykształcenie prawnicze nie zawsze łączy się bowiem z wykonywaniem konkretnego zawodu prawniczego ? radcy prawnego, adwokata, notariusza, prokuratora, sędziego, komornika sądowego. W toku nauki studenci nabędą również umiejętności, które pozwolą im na podjęcie pracy w administracji publicznej. W trakcie studiów będą też na bieżąco informowani o możliwościach odbywania aplikacji prawniczych, wymaganiach Ministerstwa Sprawiedliwości w tym zakresie oraz perspektywach rozwoju rynku usług prawniczych. Mało tego, mamy zawarte umowy z kancelariami prawniczymi, aby nasi studenci odbywali tam praktyki. W ten sposób nie tylko poszerzają swoją wiedzę, ale przygotowują grunt pod przyszłe zatrudnienie.
Powstają w Polsce koncepcje, aby magistrem prawa zostać po dwóch latach studiów. Czy to jest w ogóle możliwe?
– Nasza uczelnia także zastanawia się nad dwuletnimi studiami, umożliwiającymi zdobycie tytułu magistra prawa, ale sądzę, że będą one przeznaczone wyłącznie dla ludzi, którzy już prawo studiowali. W dwa lata nie można przyswoić nawet części wiedzy prawniczej.
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych, to nie tylko prawo…
– Oczywiście. Istnieje u nas także wydział artystyczny, mamy kierunek- taniec, prowadzimy drugi stopień wzornictwa. No i oczywiście kierunek- zarządzanie.
W ramach tego kierunku pojawiła się koncepcja studiów dla sportowców i działaczy. To ciekawa inicjatywa. Każdy wie, że albo wyczyn, albo nauka. Nie każdy natomiast sportowiec chce być tylko trenerem.
– Zgadzam się. Apelujemy do sportowców, którzy nie mają wykształcenia, bo oddali się przed laty tylko sportowi, aby zapewnili sobie przyszłość. Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych, po prowadzonych w szerokim zakresie konsultacjach z wieloma instytucjami – między innymi z: Polskim Komitetem Olimpijskim, Wielkopolskim Stowarzyszeniem Sportowym, Wielkopolskim Okręgowym Związkiem Piłki Nożnej, Departamentem Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego postanowiła przedstawić ofertę edukacyjną skierowaną zarówno do osób związanych ze sportem i środowiskiem sportowym, jak i sympatyków sportu i rekreacji. Propozycja obejmuje: specjalność: ?zarządzanie w sporcie? : studia pierwszego stopnia (licencjackie) w wymiarze 6 semestrów ( 3 lata) ramach kierunku ?zarządzanie?; /specjalność ?dziennikarstwo sportowe? ? studia drugiego stopnia (magisterskie) w wymiarze 4 semestrów (2 lata) w ramach kierunku ?dziennikarstwo i komunikacja społeczna?; studia podyplomowe ?menedżer sportu? w wymiarze 2 semestrów; studium zawodowe ?menedżer sportu?, przeznaczony również dla osób nie posiadających świadectwa dojrzałości.
Tymczasem w Poznaniu sport umiera. Slogan ?Poznań stawia na sport? sprowadza się li tylko do finansowania Lecha. Inne dyscypliny sportowe umierają na naszych oczach…
– Właśnie po to są te studia. Jest tak źle, bo sportem zawiadują ludzie, którzy nie mają pojęcia o zarządzaniu. Nasza uczelnia ma to radykalnie zmienić. Wierzę, że kiedy wielkopolskim sportem będą zarządzać wykształceni sportowcy i działacze, w naszym regionie odrodzi się także sport. Misja Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych określa cele Uczelni, wartości przez nią realizowane oraz standardy i wzory zachowań. W sposób elementarny wyraża rolę, jaką chcemy spełniać w swoim otoczeniu. Główną wartością WSUS są jej kadry i programy dydaktyczne gwarantujące odpowiednią jakość kształcenia. Naszą dewizą jest życzliwość dla studentów. Studiuje u na spora grupa policjantów, wiedząc, że muszą oni pełnić służbę, dostosowaliśmy nasze oczekiwania do ich grafików, tak aby naprawdę pozwolić im studiować.

Sprawdź także

Herakles czy Syzyf

Wojciech Sadurski: Herakles czy Syzyf? O dziedzictwie ustawowego bezprawia w postautokratycznej Polsce – List z …