Finansowanie pomostowe
Strona główna / Listy / Nie tylko złe prawo

Nie tylko złe prawo

Bardzo dziękuję za opublikowanie raportu międzynarodowych instytucji na temat sędziów i sądów. Słysząc zewsząd narzekania funkcjonariuszy Temidy ? na niskie zarobki, na nadmiar spraw, które muszą rozpoznawać, na zapaść sądownictwa, byłem zmartwiony. A tutaj, proszę, nasze sądownictwo wytrzymuje porównania z sądami zachodniej Europy.

Skąd zatem tak rozbieżne oceny? Czy to tylko naprawdę ?fałsz? statystyk, czy też prawda jest taka, że nasi sędziowie są leniwi, mało odważni i zachowawczy. Niezawisłość to nie tylko przestrzeganie prawa, to czasami także odwaga, aby wydać szybko wyrok. Znam sędziów, a jestem prywatnym przedsiębiorcą i zamiast rozwijać firmę wciąż przesiaduję w sądach, którzy proste sprawy rozpatrują miesiącami. Młoda sędzia zamiast wydać wyrok, tylko dopuszcza nowe dowody, które zupełnie mijają się z celem.
Posłowie wciąż mówią o złym prawie, ale zamiast je generalnie zmienić, tylko mnożą przepisy. Prawda jak zawsze jest prozaiczna- nie wszyscy sędziowie dorośli do tego, aby sprawować swoje funkcje.
Bogan Gyrelski, Poznań

Sprawdź także

Uwiarygodnić badania DNA

Niemal od 20 lat kolejni Rzecznicy Praw Obywatelskich zgłaszają rządzącym konieczność uregulowania badań kodu genetycznego …