Najnowsze informacje

Być albo nie być Kościoła

Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że Kościół musi być bezpiecznym miejscem dla dzieci. Wyraził pragnienie, by odzyskał wiarygodność w jego misji służby i edukacji. Tak podsumował zakończony w Watykanie szczyt na temat walki z pedofilią. Zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych na południowej modlitwie Anioł Pański .

Franciszek podkreślił, że w spotkaniu uczestniczyli przewodniczący wszystkich konferencji episkopatów, zwierzchnicy kościołów wschodnich, przełożeni zgromadzeń zakonnych oraz przedstawiciele Kurii Rzymskiej.
Franciszek: wysłuchaliśmy głosu ofiar.Księża, którzy krzywdzą dzieci, to narzędzia szatana Problem wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych od dawna powodował poważne zgorszenie w Kościele i w opinii publicznej, zarówno z powodu dramatycznego cierpienia ofiar, jak i niewybaczalnego braku wrażliwości wobec nich, a także ukrywania winnych przez osoby odpowiedzialne w Kościele – mówił Franciszek. – Ponieważ jest to problem rozpowszechniony na każdym kontynencie, chciałem, abyśmy my – pasterze wspólnot katolickich z całego świata zajęli się nim razem, w duchu współodpowiedzialności i kolegialności – przekonywał.

– Wysłuchaliśmy głosu ofiar, modliliśmy się i prosiliśmy o przebaczenie Boga i osoby pokrzywdzone, uświadomiliśmy sobie naszą odpowiedzialność, nasz obowiązek wymierzenia sprawiedliwości w prawdzie, radykalnego odrzucenia wszelkich form nadużywania władzy, sumienia i wykorzystywania seksualnego – oświadczył papież. Papież zapewnił, że „chcemy, aby wszystkie działania i miejsca w Kościele były zawsze w pełni bezpieczne dla nieletnich. By podejmowano wszelkie możliwe środki po to, aby podobne przestępstwa nie powtórzyły się. Aby Kościół był ponownie absolutnie wiarygodny i godny zaufania w swej misji służby i edukacji najmłodszych zgodnie z nauką Jezusa”.
Franciszek zadeklarował, że „z całym sercem i skutecznością” Kościół pragnie współpracować z ludźmi dobrej woli i częściami składowymi społeczeństwa we wszystkich krajach i na szczeblu międzynarodowym po to, by zwalczano „do końca i w każdej formie” plagę przemocy wobec milionów dzieci i nastolatków na całym świecie.

 

– Święty Lud Boży patrzy na nas i oczekuje nie prostych i oczywistych potępień, ale konkretnych i skutecznych środków, które zapobiegłyby pedofilii w Kościele – mówił na wstępie trzydniowych obrad papież.

Ruszył synod o pedofilii w Kościele. Do Watykanu wybrała się też posłanka opozycji Joanna Scheuring-Wielgus z dokumentem o polskich duchownych. W czasie krótkiej rozmowy papież Franciszek ucałował rękę ofiary polskiego księdza.

Dodał on, że do zorganizowania spotkania zmusiła go plaga nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec nieletnich. Potem Ojciec Święty nakreślił plan działania, pierwszy dzień dyskusji będzie dotyczył odpowiedzialności biskupa, a ostatni – przejrzystości w tych sprawach. Drugi dzień będzie z kolei poświęcony odpowiedzialności tych hierarchów, którym podlegają księża w danej parafii. – Dziś to biskup powinien zgłaszać przypadki molestowania seksualnego przez duchownych bezpośrednio do samego papieża. Oznacza to, że papież powinien nadzorować i kontrolować 5100 biskupów, w rzeczywistości nie jest to jednak możliwe – wyjaśnia ojciec Hans Zollner, niemiecki jezuita, przewodniczący centrum ochrony dziecka Uniwersytetu Gregoriańskiego, jeden z największych znawców Kościoła w zakresie walki z tego typu nadużyciami. Centrum to jest częścią komitetu organizacyjnego watykańskiego spotkania. Chodzi więc o zdefiniowanie odpowiedzialności „poziomów pośrednich”, czyli biskupów – wyjaśnia Zollner
Były rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, który uczestniczy w spotkaniu, powiedział: – Jestem przekonany, że stawką jest nasza wiarygodność w tej dziedzinie; musimy ją przywrócić. Wielu watykanistów twierdzi, że stawka jest nawet znacznie większa, a jest nią wiarygodność całego Kościoła. Zebrani w Watykanie hierarchowie podziękowali mediom, które tropią i ujawniają afery pedofilskie, doceniono między innymi dziennikarskie śledztwo w sprawie afery w amerykańskim Bostonie.

***

– Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem! – ogłosiła na Twitterze posłanka partii Teraz, Joanna Scheuring-Wielgus. Na zdjęciach udostępnionych portalowi Gazeta.pl widać, jak rozmawia z Franciszkiem twarzą w twarz. Papież ściska rękę Scheuring-Wielgus. Papież pocałował też w rękę Marka Lisińskiego, prezesa fundacji Nie lękajcie się, która staje w obronie molestowanych przez księży. Lisiński sam był ofiarą księdza pedofila.Marek Lisiński na spotkaniu z papieżem Joanna Scheuring-WielgusScheuring-Wielgus: Rozmowa z papieżem trwała kilka minut
Jak dowiedział się dziennikarz Gazeta.pl, do spotkania doszło po audiencji generalnej w Watykanie.- Spotkanie było umówione, papież wiedział, że tam będziemy. Służby watykańskie się nas spodziewały, bo jakiś czas temu wysłałam do Franciszka list z prośbą o kilka minut rozmowy. Dzisiejsze wydarzenia są odpowiedzią na ten list – opisuje posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.Byliśmy tam z Agatą Diduszko-Zyglewską i z Markiem Lisińskim. Rozmowa trwała kilka minut, przekazaliśmy papieżowi raport o zaniechaniach i braku reakcji polskiego kościoła na przypadki pedofilii wśród księży. Są w nim nazwiska i dowody.Papież przyjął i podziękował. Obiecał, że się z nim zapozna. Na koniec pocałował Marka Lisińskiego w rękę – mówi nam Scheuring-Wielgus.Episkopat: Nie wpłynął do nas żaden raportRzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, napisał w komunikacie, że episkopat odniesie się do raportu przekazanego papieżowi, ale jak dotąd żaden dokument do nich nie wpłynął.
Ks. dr Rytel-Andrianik podkreślił jednocześnie, że „stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie”.Z naszych informacji wynika, że raport o pedofilii w polskim Kościele w czwartek ma zostać opublikowany na stronie Fundacji „Nie lękajcie się”. Synod o pedofilii w KościeleW czwartek w Watykanie ruszy synod ws. pedofilii w Kościele. Potrwa do niedzieli 24 lutego. To ma być pierwsze takie spotkanie w historii Kościoła. Zaproszeni zostali przedstawiciele episkopatów z całego świata oraz przełożeni ponad 20 żeńskich i męskich zgromadzeń. Polskę będzie reprezentował abp. Marek Jędraszewsk
Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24474525,joanna-scheuring-wielgus-dotarla-do-papieza-franciszka-dala.html#s=BoxOpMT

******

Trzeba uczynić z Kościoła miejsce bezpieczne, jakim powinno być – tak na konferencji prasowej w Watykanie przedstawiono cel rozpoczynającego się w czwartek (21 lutego 2019 r.) szczytu na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich, zwołanego przez papieża Franciszka. W spotkaniu udział wezmą przewodniczący wszystkich episkopatów. Do Watykanu udają się też przedstawiciele organizacji zrzeszających ofiary nadużyć seksualnych w Kościele, w tym polskiej Fundacji „Nie lękajcie się”. W pierwszym takim spotkaniu w historii Kościoła będą uczestniczyli przewodniczący wszystkich episkopatów z całego świata oraz ponad 20 przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń. Polski Kościół będzie reprezentował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

Łącznie w szczycie „Ochrona nieletnich w Kościele” pod przewodnictwem papieża uczestniczyć będzie 190 osób – poinformował w poniedziałek moderator spotkania, były rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Szczyt przeciw pedofilii To będzie spotkanie pod znakiem „solidarności, pokory i pokuty” – zapewniają organizatorzy. Arcybiskup Charles Scicluna z Malty, od lat zaangażowany z ramienia Watykanu w dochodzenia w sprawie pedofili, podkreślił, że „trzeba złamać wszelkie milczenie” wobec nadużyć. – Nie możemy zrezygnować z ochrony niewinności dzieci. Ja nigdy w tym nie ustanę – oświadczył hierarcha z Kongregacji Nauki Wiary. – Musimy uczynić wszystko, co możliwe, każdy zgodnie z pełnioną przez siebie rolą, aby Kościół był bezpiecznym i gościnnym domem dla najsłabszych – dodał. Abp Scicluna zapowiedział, że w czasie szczytu w dniach 21-24 lutego poruszone zostaną takie kwestie, jak odpowiedzialność biskupów i przejrzystość. Dodał, że „to są ważne aspekty zarządzania” Kościołem, gdy chodzi o zapobieganie nadużyciom i stanie na straży nieletnich.
W czwartek w Watykanie rozpocznie się szczyt przeciw pedofilii Trzeba uczynić z Kościoła miejsce bezpieczne, jakim powinno być – tak na konferencji prasowej w Watykanie przedstawiono cel rozpoczynającego się w czwartek szczytu na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich, zwołanego przez papieża Franciszka. W spotkaniu udział wezmą przewodniczący wszystkich episkopatów. Do Watykanu udają się też przedstawiciele organizacji zrzeszających ofiary nadużyć seksualnych w Kościele, w tym polskiej Fundacji „Nie lękajcie się”. W pierwszym takim spotkaniu w historii Kościoła będą uczestniczyli przewodniczący wszystkich episkopatów z całego świata oraz ponad 20 przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń. Polski Kościół będzie reprezentował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Episkopat USA o skandalu: żaden biskup nie stoi ponad prawem Kościoła Przewodniczący… czytaj dalej » Łącznie w szczycie „Ochrona nieletnich w Kościele” pod przewodnictwem papieża uczestniczyć będzie 190 osób – poinformował w poniedziałek moderator spotkania, były rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Szczyt przeciw pedofilii To będzie spotkanie pod znakiem „solidarności, pokory i pokuty” – zapewniają organizatorzy. Arcybiskup Charles Scicluna z Malty, od lat zaangażowany z ramienia Watykanu w dochodzenia w sprawie pedofili, podkreślił, że „trzeba złamać wszelkie milczenie” wobec nadużyć. – Nie możemy zrezygnować z ochrony niewinności dzieci. Ja nigdy w tym nie ustanę – oświadczył hierarcha z Kongregacji Nauki Wiary. – Musimy uczynić wszystko, co możliwe, każdy zgodnie z pełnioną przez siebie rolą, aby Kościół był bezpiecznym i gościnnym domem dla najsłabszych – dodał. Abp Scicluna zapowiedział, że w czasie szczytu w dniach 21-24 lutego poruszone zostaną takie kwestie, jak odpowiedzialność biskupów i przejrzystość. Dodał, że „to są ważne aspekty zarządzania” Kościołem, gdy chodzi o zapobieganie nadużyciom i stanie na straży nieletnich. Watykan wdzięczny mediom Podczas konferencji w biurze prasowym Watykanu wyrażono wdzięczność wobec mediów za ujawnianie nadużyć i prowadzenie dziennikarskich śledztw. Arcybiskup Scicluna przywołał amerykański film „Spotlight” i zwrócił uwagę na znaczenie przedstawionej w nim pracy dziennikarzy z Bostonu, którzy prowadzili śledztwo dotyczące nadużyć w tamtejszej archidiecezji.
Rola kobiet w walce z pedofilią Podczas konferencji prasowej, hierarchowie poruszyli także udział kobiet w walce z pedofilią. Arcybiskup Chicago kardynał Blase J. Cupich zwrócił uwagę na to, że największej pomocy, jaką otrzymał zajmując się przypadkami nadużyć, udzieliły mu kobiety. Na znaczenie wrażliwości i inteligencji kobiet nacisk położył także ksiądz Hans Zollner, kierujący centrum ochrony nieletnich na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Spotkanie z ofiarami Szczyt w Watykanie rozpocznie się w czwartek. W sobotę odbędzie się liturgia pokutna, a spotkanie zakończy w niedzielę msza i końcowe przemówienie papieża Franciszka.
Ponadto ogłoszono, że dojdzie do spotkania uczestników szczytu z grupą ofiar pedofilii. Opowiedzą oni o swych doświadczeniach. W dniach obrad spodziewany jest przyjazd wielu przedstawicieli stowarzyszeń ofiar z różnych krajów. W poniedziałek do Watykanu wyruszyła delegacja polskiej Fundacji „Nie lękajcie się”, pomagającej ofiarom nadużyć seksualnych w Kościele. Jak mówili, mają nadzieję przekazać papieżowi Franciszkowi raport o ukrywaniu przypadków pedofilii przez polskich hierarchów. – Liczymy na to, że papież, po przeczytaniu tego raportu, zareaguje tak samo, jak zareagował w Chile – powiedział w rozmowie z agencją Reutera kierujący fundacją Marek Lisiński. Po ujawnieniu skandali pedofilskich w chilijskim Kościele dymisję na ręce papieża złożyli w maju ubiegłego roku wszyscy tamtejsi biskupi. Źródło: http://www.tvn24.pl

Sprawdź także

Rosja bez wiz do Europy

Zawieszenie porozumienia o wizach do UE dla Rosjan. Jest zgoda ambasadorów UE, znamy datę Jest …