Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Niech prawo zmienią prawnicy

Niech prawo zmienią prawnicy

Rozmowa z adwokatem Jerzym Marcinem Majewskim. Komitet Wyborczy Wyborców ?Kukiz ?15?, okręg wyborczy nr 39 pozycja na liście:3
Czy partia, z której Pan kandyduje, w swoim programie wyborczym zawarła kwestię poprawy regulacji prawnych? Jeśli tak to jakich?
– TAK. W założeniach programowych przewiduje się przegląd ustawodawstwa i systemową deregulację prawa poprzez wyeliminowanie z systemu zbędnych ustaw i przepisów.
W jakim zakresie chciałaby Pan przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości?
-Ruch Obywatelski KUKIZ?15 w obecnych wyborach jest jedyną formacja polityczną postulująca fundamentalną reformę wymiaru sprawiedliwości i uznaje ten postulat za swój priorytet. Jestem jednym ze współautorów założeń programowych ruchu w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Dla potrzeb moich potencjalnych wyborców Adwokatów i Aplikantów Adwokackich Wielkopolskiej Izby Adwokackiej opracowałem dedykowaną Elektroniczną broszurę wyborczą, w której obszernie prezentuję te założenia. Reforma ma być oparta na:
(a) Zniesieniu korporacjonizmu sędziowskiego w zarządzaniu sądami;
(b) Dopuszczenie do składu kolegiów sądów apelacyjnych i okręgowych przedstawicieli innych zawodów prawniczych (adwokatów i prokuratorów)
(c) zamknięcia ?urzędniczej ścieżki? dochodzenia do godności zawodu sędziego i przyjęcie bezwzględnie obowiązującej zasady, że sędzią może zostać osoba mająca 10 letnią praktykę w wykonywaniu innych zawodów prawniczych;
(d) opiniowanie w procedurze wstępnej nominowania osoby na stanowisko sędziego, przez zgromadzenie przedstawicieli samorządów prawniczych (sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców), a nie tak jak jest obecnie wyłącznie przez zgromadzenie sędziów, które jest organem samorządu sędziowskiego;
(e) wyłączenie spod kognicji sądów spraw o wykroczenia i powierzenie ich ?sędziom pokoju? wybieranym w wyborach powszechnych oraz organizację ?Kolegiów d/s wykroczeń? w których orzekaliby wybieralni sędziowie pokoju jako zadania samorządu terytorialnego (gmin);
(f) zwiększenie roli ławników w orzekaniu poprzez przyjęcie zasady, że wyrok sądu pierwszej instancji nie może być wydawany jednoosobowo i musi być wydany w składzie ławniczym – przy jednoczesnej zmianie sposobu wyboru ławników i podjęciu działań zmierzających do ich lepszego przygotowania do sprawowania funkcji i aktywności procesowej;
(g) rozważenie przywrócenia w procedurze karnej instytucji ławy przysięgłych dla orzekania w sprawach najcięższych zbrodni (ława była instytucją przewidzianą w KPK z 1928 r.);
(h) wprowadzenie instytucji sędziego śledczego w na etapie przygotowawczego postępowania karnego;
(i) sprzeciw wobec propozycji połączenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości;
(j) w dalszej perspektywie likwidacja ministerstwa sprawiedliwości, a obecnie zakaz delegowania sędziów do ministerstwa. – Jakie kwestie prawne są niekorzystne dla obywatela i wymagają poprawy?
– Jakość polskiego prawa i stopień jego skomplikowania.
-. W jakich kwestiach posłowie/senatorowie powinni wesprzeć Adwokaturę?
– Wzmocnienia ustrojowej roli i znaczenia Adwokatury Polskiej. Ponieważ można się spodziewać, że nowy Sejm podejmie próby zmiany bądź opracowania nowej Konstytucji, wprowadzenie do Konstytucji nowej definicji ?wymiaru sprawiedliwości? uwzględniającej rolę i znaczenie Prokuratury i Adwokatury w jego sprawowaniu. Zagwarantowanie Naczelnej Radzie Adwokackiej legitymacji do występowania z wnioskami do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wszelkich ustaw. Zagwarantowanie Naczelnej Radzie Adwokackiej prawa zgłaszania przedstawicieli do Krajowej Rady Sądownictwa oraz zgłaszania kandydatury Prokuratora Generalnego. Natychmiastowe uregulowanie spraw obron z urzędu i tzw. ?nieodpłatnej pomocy prawnej?.
– W jaki spsób należałoby rozwiązać kwestię taks adwokackich za pomoc prawną z urzędu?
-W sposób najprostszy z możliwych. Poprzez wprowadzenie stawki godzinowej za pracę adwokata. Skoro według stawki godzinowej można wynagradzać biegłych to można też adwokatów. Oczywiście stawka godzinowa musiałaby być realna. Uważam, że Naczelna Rada Adwokacka powinna przeprowadzić badania kosztów prowadzenia kancelarii adwokackich i opracować projekt takiej stawki udokumentowany rzetelnymi badaniami; takie stanowisko powinno być podstawą lobbingu NRA w Sejmie w tej sprawie.
– Jakie inne działania w zakresie prawa chciałby Pan podjąć?
– Zainicjowanie prac nad Kodeksem postępowania w procesie stanowienia prawa; opracowanie nowej ustawy o działalności lobbingowej; zmianę filozofii ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (oparcie jej na modelu portugalskim) depenalizację posiadania nieznacznej ilości ziela konopi i pełną legalizację obrotu medycznymi przetworami marihuany.
Więcej informacji o programie adwokata J.M. M ajewskiego można znaleźć na stronie: Założenia programowe reformy wymiaru sprawiedliwości – Jerzy Marcin Majewski – Elektroniczna broszura wyborcza dedykowana Adwokatom i Aplikantom Adwokackim.
Źródło: adwokatura.pl

Sprawdź także

Herakles czy Syzyf

Wojciech Sadurski: Herakles czy Syzyf? O dziedzictwie ustawowego bezprawia w postautokratycznej Polsce – List z …