Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Nielegalna fabryka papierosów

Nielegalna fabryka papierosów

Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu nadzoruje, prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, śledztwo dotyczące oszustw podatkowych w związku z nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych różnych marek bez polskich znaków akcyzy. W dniu 24 kwietnia 2018 roku, funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego, podczas prowadzonych na terenie gminy Lwówek czynności, ujawnili nielegalnie działającą fabrykę papierosów. W wyniku przeprowadzonych przeszukań, w budynku gospodarczym odnaleziono profesjonalną linię produkcyjną składającą się z maszyn do wyrobu papierosów, urządzeń do foliowania, gotową poligrafię i inne półprodukty służące do produkcji papierosów.
Wartość zabezpieczonych urządzeń do produkcji i pakowania papierosów to ponad 1 300 000 zł. Nadto zabezpieczono 4 600 000 sztuk papierosów, które posiadały podrobione znaki towarowe znanych marek tytoniowych, około 400 kg krajanki tytoniowej bez wymaganych znaków akcyzy, o szacunkowej wartości niemal 3 500 000zł. Ustalono, że gdyby zabezpieczony towar trafił na rynek straty Skarbu Państwa wyniosłyby ponad 4 000 000 zł. W toku śledztwa zatrzymano sześciu mężczyzn w wieku od 35 do 60 lat, w tym czterech obywateli Serbii.
Doprowadzonym do Prokuratury Rejonowej w Nowym Tomyślu, obywatelom Serbii, ogłoszono zarzuty popełnienia czynu produkowania bez wymaganego wpisu do rejestrów, wyrobów tytoniowych o znacznej wartości, bez polskich znaków akcyzy oraz przestępstwa skarbowego ? paserstwa akcyzowego popełnionego w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, powodującego uszczuplenie należności publicznoprawnej dużej wartości. Są to czyny kwalifikowane z art. 12 a ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 2 marca 2001 roku o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych i z art. 65 § 1 k.k.s. w zw. z art. 37 § 1 pkt. 1 i 5 w zw. z art. 7 § 1 k.k.s.. Pozostałym zatrzymanym, mieszkańcom województwa śląskiego, ogłoszono zarzut przewożenia papierosów bez polskich znaków akcyzy (przestępstwa z art. 65 § 1 k.k.s.). Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą do 3 lat pozbawienia wolności. Prokuratura w Nowym Tomyślu skierowała do Sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie czworga cudzoziemców. Sąd Rejonowy w Nowym Tomyślu uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec dwojga pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.
Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Sprawdź także

Nie, dla politycznego knebla

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” z dnia 19-12-2021 w sprawie przyjęcia przez Sejm tzw. …