Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Nielegalny werdykt

Nielegalny werdykt

Izba Dyscyplinarna SN uchyla immunitet sędziemu Tuleyi. Prof. Marek Safjan: do tej rozprawy nigdy nie powinno dojść

  • Powiem wprost, wydane przez Izbę Dyscyplinarną SN orzeczenie dotyczące sędziego Igora Tuleyi nie jest orzeczeniem legalnym – powiedział Onetowi prof. Marek Safjan, sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. – My to wiemy, ale wobec faktów dokonanych stajemy się bezradni. Tolerowanie takiej samowoli i takich decyzji nie mieści się w rozumieniu tak prawa polskiego, jak prawa unijnego – dodał Safjan.
    • Dziś mamy do czynienia z sankcją wobec sędziego, który w oparciu o swe niezależne przekonanie sędziowskie dążył do wykonywania swoich funkcji, służąc państwu prawa i obronie obywateli. Ta sytuacja tworzy ryzyko dla nas wszystkich – ostrzega prof. Safjan
      Sędzia Igor Tuleya traci sędziowski immunitet i może usłyszeć zarzuty karne – taką decyzję podjęło dziś trzech członków Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zdecydowali, że przychylą się do zażalenia prokuratury, która zamierza postawić Tuleyi zarzuty karne. Postanowiono też o obniżeniu sędziemu wynagrodzenia o 25 proc.
      On sam zapowiada, że i tak będzie próbował pracować. Deklaruje też, że nie zamierza stawić się na przesłuchanie w prokuraturze
  • Rzeczą podstawową jest to, że nigdy do tego posiedzenia Izby Dyscyplinarnej nie powinno dojść, to pozostaje w niezgodzie z orzeczeniem o tzw. środkach tymczasowych unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Ten w kwietniu 2020 r. uznał, że cała ID nie ma prawa dalej orzekać sankcji dyscyplinarnych wobec sędziów, a odebranie immunitetu sędziemu idzie nawet dalej, bo prowadzić może do stosowania sankcji karnych wobec sędziego, już nie mówiąc o obniżeniu wynagrodzenia i niemożliwości orzekania – tłumaczy w rozmowie z Onetem prof. Marek Safjan.
  • Motywacja TSUE była jasna. Skoro istnieją przesłanki wskazujące na brak dostatecznych gwarancji niezależności po stronie sędziów Izby Dyscyplinarnej SN, to zawieszenie działalności tego sądu jest konieczne, bo inaczej może to spowodować poważną i nieodwracalną szkodę w zakresie porządku prawnego Unii. Mówiąc inaczej, to stanowić może zagrożenie dla niezależności sądów powszechnych i samego Sądu Najwyższego – wskazuje sędzia.
  • Bo obawy co do niezależności ID są bardzo poważne – ocenił. – Wyrażone zostały one już wcześniej jednoznacznie przez wyrok Trybunału w listopadzie 2019 r. Dlatego taki, politycznie powołany organ, powinien powstrzymać się od stosowania wszelkich sankcji wobec sędziów – dodał.
    Więcej na onet.pl

Sprawdź także

Herakles czy Syzyf

Wojciech Sadurski: Herakles czy Syzyf? O dziedzictwie ustawowego bezprawia w postautokratycznej Polsce – List z …