Strona główna / Aktualności / Nieoczekiwany powrót cenzury

Nieoczekiwany powrót cenzury

Helsinska Fundacja Praw Człowieka opublikowała list. Tekst dotyczy planowanej na 21 listopada 2015 r. premiery spektaklu ?Śmierć i Dziewczyna?, który został wystawiony w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W swoich stanowiskach radni nie tylko ostro odnieśli się do zapowiadanej premiery, ale także zasugerowali, że może być ona przyczyną zabieganiao ograniczenie finansowania teatru ze środków publicznych w przyszłości. Z artykułu wynika, że radni zastanawiali się, w jaki sposób zablokować wystawienie sztuki oraz że ?pojawił się pomysł? odwołania dyrektora teatru.
W swoim liście HFPC podkreśliła, że takie działania są przykładem ?wywierania niedopuszczalnej presji na kierownictwo instytucji kultury przez przedstawicieli władz samorządowych, wbrew ciążącemu na nich obowiązkowi ochrony konstytucyjnej wolności twórczości artystycznej oraz prawa dostępu do dóbr kultury?. W piśmie przypomniano o najważniejszych standardach wynikających w tym zakresie z Konstytucji oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
? Zwróciliśmy uwagę, że niedopuszczalne są wszelkie działania władz lokalnych, które zmierzają do zablokowania wystawienia określonego dzieła, tylko dlatego, że prezentuje treści, z którymi część polityków może się nie zgadzać ? mówi Dorota Głowacka z ?Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce? HFPC. Dotyczy to także metod pośrednio uderzających w wolność artystyczną, które polegają na pozbawianiu niewygodnych twórców wsparcia finansowego ze środków publicznych lub na nieuzasadnionej ingerencji w obsadę kadrową instytucji kultury ? zaznacza prawniczka HFPC. W piśmie podkreślono również, że jeśli organizator wydarzenia artystycznego, które może wzbudzać kontrowersje, zadbał o to, aby poinformować wcześniej o jego charakterze i ograniczyć do niego dostęp dla osób małoletnich i innych przypadkowych odbiorców, którzy mogliby poczuć się urażeni danym dziełem, granice wolności artystycznej są szersze. Do pisma załączono wydaną niedawno publikację HFPC ?Wolność artystyczna. Praktyczny przewodnik.
Źróło:HFPC

Sprawdź także

Wojsko Francji w Kijowie?

Francja wysłała do Słowiańska na wschodzie Ukrainy około 100 żołnierzy z 3. pułku piechoty Legii …