Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Nieznalska niewinna

Nieznalska niewinna

Dorota Nieznalska została 11 marca br. uniewinniona przez gdański Sąd Okręgowy. Sąd odrzucił apelację prokuratury od wcześniejszego uniewinniającego wyroku i stwierdził, że instalacją „Pasja” artystka nie obraziła uczuć religijnych. Po ośmiu latach, po jednym wyroku skazującym, sąd doszedł do wniosku, że D.Nieznalska nie obraziła uczuć religijnych, zrobiła to natomiast telewizja, która manipulowała obrazem i komentarzem.

Do oskarżenia D. Nieznalskiej, doszło już po zamknięciu wystawy, kiedy dwoje pomorskich posłów Ligi Polskich Rodzin chciało zobaczyć instalację, którą wcześniej widzieli w telewizji TVN. Po doniesieniu parlamentarzystów, sprawą zajęła się prokuratura.
Do wyroku uniewinniajacego (wyrok jest prawomocny, możliwa jest jedynie kasacja do Sadu Najwyższego) doszło po ośmiu latach procesu. Zakończony teraz proces artystki toczył się po raz drugi. W kwietniu 2004 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji, który skazał Nieznalską na pół roku ograniczenia wolności i prace społeczne, oraz nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.
W uzasadnieniu wyroku, w ktorym uniewinniono artystkę, sąd stwierdził, że osoby, które poczuły się urażone nie znały się na tego typu sztuce. – Posiadali zatem selektywną wiedzę tylko o jednym z elementów instalacji, czyli o krzyżu i genitaliach – mówiła sędzia Teresa Bertrand.
– W ocenie biegłego właściwymi twórcami aktu obrazy uczuć religijnych były te media, które dokonały rażącego naruszenia przekazu artystki. Materiał dziennikarski nie był rzetelnym opisem instalacji „Pasja”, lecz manipulacją emocjami widzów dokonaną przez dziennikarzy stacji TVN – stwierdził sąd w uzasadnieniu wyroku.

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …