Do nagrody Pióro Nadziei, przyznawanej przez Amnesty International Polska dziennikarzom, którzy „zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem i przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka” nadesłano 40 kandydatur,

Spośród nich Amnesty International wybrało czworo nominowanych:

  • Anton Ambroziak – dziennikarz serwisu OKO.press
  • Marcin Wyrwał, Edyta Żemła, Paweł Ławiński – dziennikarze serwisu Onet.pl
  • Anna Gmiterek-Zabłocka – dziennikarka i reporterka radia TOK FM Lublin
  • Ewa Wołkanowska-Kołodziej – niezależna dziennikarka i reporterka

Nagroda przyznawana jest od 2015 roku. Jej laureatami są Paweł Cywiński, współtwórca serwisu uchodzcy.info, Agata Kowalska, dziennikarka Tok FM oraz reporter i pisarz Wojciech Tochman. Redakcja OKO.press była nominowana do nagrody w 2017 roku.

W jury konkursu zasiądą Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce, członkowie i członkinie Rady Programowej Stowarzyszenia oraz gość specjalny – Ewa Siedlecka, laureatka nagrody specjalnej Amnesty International za całokształt pracy dziennikarskiej na rzecz praw człowieka w roku 2011.

Wręczenie nagrody Pióro Nadziei 2018, które odbędzie się 8 grudnia o godzinie 17:30 podczas finału Maratonu Pisania Listów w Warszawie (lokalizacja: Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25, III piętro).