Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Notariusz jest przedsiębiorcą

Notariusz jest przedsiębiorcą

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego: „Czy notariusz jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 5 ust. 1 w zw. z art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 28 lutego 2003 r.- Prawo upadłościowe i naprawcze (tj. Dz.U. z 2012 r., poz. 1112 ze zm.) w zw. z art. 43[1] k.c.” podjął uchwałę następującej treści: Notariusz jest przedsiębiorcą. Sąd
Najwyższy wskazał, że status notariusza jako przedsiębiorcy budził wątpliwości. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, zgodnie z art. 24a ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie notariusz nie był przedsiębiorcą.
W roku 2004 przepis ten został jednak uchylony. Sąd Najwyższy uwzględniając przepisy Prawa o notariacie (jedn. tekst: Dz.U z 2014 r., poz. 164 ze zm.), kodeksu spółek handlowych, ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (jedn. tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) oraz prawa unijnego, a także orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Trybunału Konstytucyjnego, stwierdził, że współcześnie status notariusza jako przedsiębiorcy jest oczywisty.
Notariusz prowadzi co prawda działalność specyficzną i w znacznym stopniu kształtowaną przepisami prawa publicznego, jednak ma ona wszystkie cechy działalności gospodarczej. Status przedsiębiorcy uzasadnia zatem także zdolność upadłościową notariusza.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …