Finansowanie pomostowe

Nowa prezydent Słowacji?

45-letnia prawniczka, zwolenniczka małżeństw jednopłciowych i adopcji dzieci przez te małżeństwa, działaczka na rzecz ochrony środowiska i praw człowieka zdecydowanie zwyciężyła pierwszą turę wyborów prezydenckich na Słowacji – dostała aż 40. proc głosów. Jeszcze miesiąc wielu nie wiedziało, kim jest Zuzana Čaputová. Sondaże dawały jej 9 proc. poparcia

Choć ostatnie sondaże przewidywały ponad 40-procentowe poparcie dla Zuzany Čaputovej (a jeden mówił nawet o poparciu przekraczającym 50 proc.), wśród wielu jej zwolenników przed samym głosowaniem czuć było sporą niepewność. Po pierwsze dlatego, że prawo słowackie zabrania publikacji sondaży na dwa tygodnie przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, a na ostatniej prostej sporo jeszcze zdążyło się wydarzyć. Po drugie, ważne było nie tylko ile głosów popularna liberalna i zdecydowanie proeuropejska Zuzana Čaputová otrzyma, ale także z kim ewentualnie spotka się w drugiej turze.

Przedstawiciele bratysławskich elit dziennikarskich czy kulturalnych, które masowo poparły Čaputovą, w rozmowie ze mną studzili emocje. Bali się, że żyją w swojej bańce, a słowacka prowincja nie poprze rozwiedzionej kandydatki, matki dwóch córek, która przez długą część kampanii ukrywała nazwisko swojego partnera. Kobiety, która oficjalnie zadeklarowała się jako zwolenniczka małżeństw jednopłciowych i adopcji przez nie dzieci. Choć taka decyzja nie należy do kompetencji prezydenta państwa, który na Słowacji ma podobną władzę jak prezydent w Polsce, jej najważniejsi polityczni przeciwnicy próbowali zdyskredytować ją za tę wypowiedź w oczach raczej konserwatywnych Słowaków.

Więcej na OKO.press

Sprawdź także

Uniewinnieni po 50 latach

Dwaj mężczyźni skazani za zabicie afroamerykańskiego aktywisty Malcolma X w 1965 roku zostali w czwartek …