Burza z piorunami, która wciąż przetacza się nad nad polską Prokuraturą, po uniewinniającym wyroku mafiosów oskarżonych o nakłanianie przed 15. laty do egzekucji generała policji Marka Papały; nie zmąciła uroczystości otwarcia nowej siedziby Prokuratury Generalnej w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. – Prokuratura jest ważnym organem państwa, strzegącym praworządności i czuwającym nad ściganiem przestępstw. Zawsze uważałem, że siedziby prokuratur powinny mieć godny wygląd. Nie dla splendoru i wygody osób w nich zatrudnionych, ale dlatego że mają one oddawać powagę państwa, którego prokuratorzy są tylko sługami. Jestem przekonany, że ten budynek spełni taką właśnie funkcję ? powiedział Prokurator Generalny Andrzej Seremet w trakcie uroczystości otwarcie nowej siedziby Prokuratury Generalnej.
W spotkaniu udział wzięli m.in.: Prezes Rady Ministrów ? Donald Tusk, Minister Sprawiedliwości ? Marek Biernacki, a także szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także szefowie prokuratur apelacyjnych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się też m.in.: prof. dr hab. Stanisław Biernat ? wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, Stanisław Dąbrowski ? Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Włodzimierz Ryms – wiceprezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Antoni Górski ? przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa oraz prokurator Edward Zalewski ? przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury.
Gmach, w którym urzęduje Prokuratura Generalna znajduje się przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wcześniej Prokuratura Generalna funkcjonowała w trzech innych budynkach na terenie stolicy (dwa odrębne budynki przy ul. Barskiej i jeden przy ul. Krasińskiego; w jednym z nich mieściły się także siedziby instytucji komercyjnych).
– Nowa siedziba spełni wymogi nowoczesnego i przyjaznego dla społeczeństwa obiektu ? zapewnił Andrzej Seremet. ? Nowy budynek to nie wszystko. Najważniejsi są ludzie. Wierzę, że udało się stworzyć dla prokuratorów i urzędników warunki pracy, w których w jak najlepszy sposób będę oni wykonywać swoje obowiązki służbowe ? dodał Prokurator Generalny.
Umowę najmu nowego budynku Prokuratura Generalna zawarła ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 7 grudnia 2012 r. Obowiązywać będzie ona przez 10 lat. Istnieje możliwość jej kontynuowania.
– To ważny moment nie tylko dla Prokuratury Generalnej, ale i całego wymiaru sprawiedliwości ? powiedział w trakcie uroczystości Premier Donald Tusk. ? Stanowi pretekst, aby przez chwilę porozmawiać o poważnym remoncie, jaki nas czeka w państwie polskim. Dotyczy on w jakimś sensie całego wymiaru sprawiedliwości, w tym także prokuratury ? dodał Prezes Rady Ministrów. Celem wspomnianych działań ? zdaniem Premiera ? jest zmiana obecnej sytuacji, gdzie w odczuciu społecznym zbyt szybko i łatwo ściga się i karze drobne występki, zaś postępowania w sprawach poważnej przestępczości toczą się zbyt długo i nieefektywnie. Donald Tusk zapewnił, że wierzył i wierzy, że niezależność prokuratury od władzy politycznej jest dobrym rozwiązaniem. Dodał, że ta niezależność nie może oznaczać niezależności od wymogów i oczekiwań społeczeństwa oraz od wysokich standardów i kompetencji. – Zmiany wymagają współdziałania wielu instytucji, a nie wzajemnych oskarżeń. Nie można totalnie krytykować wszystkiego. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan wymiaru sprawiedliwości, w tym za prokuraturę ? dodał Premier.
Wynajmowany obecnie budynek, to czteropiętrowy biurowiec o łącznej powierzchni biurowej 7.788,51 m². Do budynku przylega m.in. 100 miejsc parkingowych o powierzchni 6.341,80 m², czyli łączna powierzchnia objęta umową to 14.130,31 m². Dla porównania poprzednia umowa najmu dwóch budynków przy ul . Barskiej umożliwiała korzystanie z pomieszczeń biurowych i parkingowych (52 miejsca) o łącznej powierzchni 7.035,9 m². Przedmiotem umowy były dwa odrębne budynki, które nie były połączone łącznikami. Dwa departamenty ulokowane były w budynku przy ul. Krasińskiego, co wiązało się z koniecznością wożenia korespondencji, dokumentów itp. na odległość ok. 7 km w jedną stronę. Dzięki zawartej umowie siedzibą Prokuratury Generalnej są dwa, połączone budynki, w których ulokowane są wszystkie komórki organizacyjne (biura i departamenty).
Wydział Informacji i Kontaktu z Mediami Prokuratury Generalnej
Sprawdź także
Polka sędzią ETPC
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wybrało nową sędzię Trybunału w Strasburgu z Polski. Została nią dr …