Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Nowa siedziba prokuratury w Gnieźnie

Nowa siedziba prokuratury w Gnieźnie

W środę (28 września 2016 r.) odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie z udziałem prokuratora krajowego – Bogdana Święczkowskiego. Nowy budynek przy ul. Słomianka jest efektem wielu lat starań o stworzenie godnych warunków dla pracowników i prokuratorów z Gniezna. Wśród zaproszonych gości byli przedstawicielemiejscowych władz samorządowych, posłowie na Sejm RP, Policji, Zakładu Karnego i Sądu Rejonowego w Gnieźnie oraz Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski.
– Mam nadzieję, że ta prokuratura jest początkiem dużego planu inwestycyjnego, który mamy zamiar realizować w kolejnych latach i tym samym oddawać nowe budynki prokuratur, tak by prokuratorzy pracowali w coraz lepszych warunkach i aby obywatele oraz społeczeństwo miało bezpośredni dostęp do instytucji. Prokuratura musi służyć społeczeństwu i obywatelom – musimy zawsze pamiętać – zwrócił się do wszystkich prokurator krajowy – Bogdan Święczkowski i przekazał życzenia od prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Prokurator regionalny – Rafał Maćkowiak powiedział m.in., że ten budynek zapewni nie tylko właściwe warunki pracy prokuratorom i pracownikom, ale przede wszystkim zapewnia szeroki dostęp do urzędu interesantom, mieszkańcom Gniezna i okolicznych gmin.
Nowa siedziba została pobudowana na działce, którą nieodpłatnie Miasto Gniezno przekazało na rzecz Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Słowa podziękowania i gratulacji dla wszystkich pracowników nowej Prokuratury Rejonowej, złożyła starosta Beata Tarczyńska oraz wiceprezydent Jarosław Grobelny i prokurator okręgowy Mateusz Pakulski.
Uroczystego poświęcenia budynku dokonał arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski, który również pogratulował nowej siedziby. Po tym była okazja, by goście zapoznali się z wyglądem pomieszczeń nowego budynku. Nowy budynek prokuratury w liczbach. Powierzchnia terenu – 1 076,00 m kw., powierzchnia zabudowy – 576,30 m kw., powierzchnia użytkowa – 1 583,80 m kw., kubatura – 6 994,20 m kw. Liczba pracowników – 24, prokuratorów – 12. Istnieje możliwość zwiększenia etatów. Wartość inwestycji 7 824 000 zł brutto. Elewację gmachu wykończono piaskowcem koloru szarego. Budynek jest częściowo podpiwniczony. W najniższej kondygnacji powstały magazyny oraz archiwum. Na parterze zlokalizowano pomieszczenia ogólnodostępne z biurem podawczym i poczekalnią dla interesantów, zespół pomieszczeń izby zatrzymań, bibliotekę oraz magazyn dowodów rzeczowych. Z kolei na wyższych kondygnacjach powstały pokoje urzędników i prokuratorów oraz pozostałe związane z funkcją obiektu.
Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Sprawdź także

Doroczny raport AI

50 tysięcy osób odwiedziło naszą stronę internetową w poszukiwaniu rzetelnych informacji w dniu ogólnokrajowego referendum …