Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Nowe mundury dla Służby Więziennej

Nowe mundury dla Służby Więziennej

Trwają obchody święta Służby Więziennej. Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk wziął udział w niedzielnych uroczystościach Zmiany Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Minister Cezary Grabarczyk wraz z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej płk Jackiem Kitlińskim złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza,a także pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wzięło udział, między innymi Kierownictwo Centralnego Zarządu Służby Więziennej, dyrektorzy okręgowi oraz funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej.
Służba Więzienna liczy datę swoich „narodzin” od 8 lutego 1919 r. Tego dnia Naczelnik Państwa, marszałek Józef Piłsudski ogłosił dekret „w sprawie tymczasowych przepisów więziennych”. Ten dokument oficjalnie rozpoczął organizację polskiego więziennictwa, które dziś liczy 96 lat.
„Przy okazji” roztrzygnięto bardzo wazny dla Służby Więziennej konkurs. Funkcjonariusze będą mieć niebawem nowe mundury.
W 2014 r. Centralny Zarząd Służby Więziennej podjął współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. W jej ramach studenci z Wydziału Tkaniny i Ubioru, pod nadzorem profesorskim pracowali nad projektami nowego umundurowania polowego SW. 4 lutego 2015 r. w łódzkiej ASP odbyło się uroczyste uhonorowanie laureatów konkursu.
Do rywalizacji stanęło dziesięcioro studentów tej uczelni. Ich zadaniem było wprowadzenie modyfikacji do wzoru umundurowania polowego, przygotowanego w ub. roku przez Biuro Kwatermistrzowsko-Inwestycyjne CZSW. Pierwsze miejsce zajęła Klaudia Markiewicz, drugie Martyna Sowik, trzecia była Małgorzata Juskowiak. Jury konkursu, w skład którego weszli przedstawiciele więziennictwa oraz uczelni wysoko oceniło zwycięską prezentację, a w szczególności podkreślenie powagi munduru, jego praktyczność, dopracowanie detali, takich jak lamówki, wykończenia, kołnierze, przeszycia. Zastrzeżenia były jedynie co do kolorystyki, autorka bowiem postawiła na jej dwie wersje: odcienie zieleni oraz beżu. ? Chcemy zmienić kolorystykę i rodzaj tkanin, zależy nam też na stworzeniu przyjaznego dla funkcjonariusza munduru polowego ? powiedział ppłk Marek Cieślik, zastępca dyrektora Biura Kwatermistrzowsko-Inwestycyjnego.
Dodał, że razem z koleżankami i kolegami z Biura zastanawiali się nad tym, czy przygotowany przez nich wzór jest właściwy, czy nie należałoby go unowocześnić. ? O ile jesteśmy w stanie określić funkcjonalność munduru, to w przypadku kroju, designu i kolorystyki chcieliśmy posiłkować się studentami ASP w Łodzi.
Na podstawie trzech zwycięskich projektów w Państwowym Przedsiębiorstwie Odzieżowym w Sieradzu zostaną odszyte prototypy mundurów. Następnie będą testowane przez funkcjonariuszy kilku jednostek penitencjarnych. Po uwzględnieniu opinii praktyków powstanie ostateczny projekt umundurowania polowego, którego wprowadzanie odbywać się będzie od 2016 r.
Aneta Łupińska
Awanse i odznaczenia
Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podczas dzisiejszych obchodów święta Służby Więziennej wręczył odznaki ?Za zasługi w pracy penitencjarnej? oraz akty nadania stopni Służby Więziennej. Podczas uroczystości wręczono również odznaczenia zasłużonym funkcjonariuszom Służby Więziennej nadane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Dyrektor Generalny Służby Więziennej płk Jacek Kitliński wyróżnił odznaką ?Semper Paratus? funkcjonariuszy, którzy wykazali się szczególną odwagą i bohaterstwem. W obchodach wziął udział także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn. – Polskie więziennictwo zmienia się na lepsze dzięki codziennej żmudnej pracy. Choć święto Służby Więziennej to przede wszystkim szczególny dzień dla Was ? funkcjonariuszy i pracowników ? to jest to równie szczególna okazja dla Ministra Sprawiedliwości, z którym polskie więziennictwo jest związane od samego początku ? zaznaczył Minister Cezary Grabarczyk. Podkreślił niezwykłą wagę pracy Służby Więziennej ? pomoc w resocjalizacji i przygotowaniu do powrotu na wolność skazanych. W obchodach uczestniczyli także parlamentarzyści Sejmu i Senatu RP, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawiciele duchowieństwa i funkcjonariusze Służby Więziennej.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Apel do sumień prokuratorów

List otwarty Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka do Prokuratorów, Asesorów, Asystentów, Urzędników i Pracowników Prokuratury W …