Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Nowe oblicze offsetu

Nowe oblicze offsetu

Zmianę charakteru offsetu, czyli systemu kompensacji wydatków państwa na zakup uzbrojenia i sprzętu wojskowego za granicą, z czysto ekonomicznego na obronny przewiduje wchodząca dziś w życie ustawa o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.Nowe umowy offsetowe będą służyć ochronie podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa. Zgodnie z nowymi przepisami zawierane będą jedynie umowy offsetowe adresowane do przedsiębiorstw przemysłu obronnego, co wpłynie na rozwój zdolności obronnych Polski. W ustawie offset zdefiniowano jako współpracę między Skarbem Państwa i offsetobiorcą (m.in. przedsiębiorcą z sektora obronnego, jednostką naukową) a zagranicznym dostawcą.
W myśl ustawy za zawieranie umów offsetowych i kontrolę zobowiązań offsetowych będzie odpowiedzialny minister obrony narodowej, a nie szef resortu gospodarki jak dotychczas. Ten ostatni będzie tylko nadzorować już rozpoczęte programy. Ustawa przewiduje, że nie każde zawarcie umowy dostawy sprzętu na potrzeby obronności będzie wymagało umowy offsetowej. Zniesiony został próg 5 mln euro wartości umowy dostawy, od którego zachodzi obowiązek zawarcia umowy offsetowej. Zlikwidowany został też m.in. mnożnik offsetowy, co oznacza, że wartość umowy offsetowej będzie ustalana indywidualnie dla każdej z nich.
Sejm uchwalił nowelizację 26 czerwca 2014 r., a prezydent podpisał ją 7 lipca 2014 r. Ustawa wchodzi w życie 30 lipca 2014 r. ISAPDz.U. 2014 poz. 932

Sprawdź także

Wybraliśmy samorządy

PiS oczywiście przegrał te wybory, jeśli przez przegraną rozumiemy utratę części władzy. Jego stan posiadania …