Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Nowe wątki w procesie senatora

Nowe wątki w procesie senatora

W przyszłym tygodniu Sąd Okręgowy w Poznaniu, ponownie na trzech sesjach, wznowi proces przeciwko b. senatorowi Henrykowi Stokłosie, jego księgowej Elżbiecie N. i sędziemu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu Ryszardowi S. W tym tygodniu wyjaśniano ( brakuje jeszcze zeznań kilku świadków) wątek wyłudzeń z europejskiego Funduszu SAPARD.

W czwartek 18 lutego sąd przystąpił do rozpoznawania kolejnych wątków aktu oskarżenia. Wrócono m.in. do sprawy korupcji. Słuchano recepcjonistkę pałacu w Piernatkach, dokąd senator miał zapraszać prominentnych gości i ich korumpować. Recepcjonistka w przedstawionych jej zdjęciach rozpoznała tylko senatora. Szefowa sieci handlowej Farmutil w Warszawie także niewiele pamiętała Zirytowany prokurator zapytał czy świadek cierpi na jakąś dysfunkcję pamięci, a kobieta, rozbawiając cała salę sądową odparła, ze tak jak każdy w jej wieku. Świadek nie potwierdziła zatem jakoby po suto zakrapianych imprezach odwoziła prominentnych gości m.in. z Ministerstwa Finansów.
Oprócz zarzutów korupcyjnych senator ma także zarzuty bezprawnego więzienia i bicia swoich pracowników. Wezwani na czwartek przez sąd świadkowie nie odebrali jednak wezwań. Kolejnym zarzutem, który najprawdopodobniej będzie badany w marcu alba kwietniu, to fakt utrudniania pracy policji w sprawie postępowania dotyczącego zatruwania środowiska naturalnego.
Sąd odrzucił wniosek adwokata Andrzeja Reichelta i nie wyraził zgody na uchylenie Henrykowi Stokłosie zakazu opuszczania kraju. Oskarżony ma stawić się w niemieckim Celle. Tamtejszy sąd – na wniosek polskiej prokuratury – ma zdecydować o rozszerzeniu zarzutów, które mu postawiono w Europejskim Nakazie Aresztowania. To na podstawie tego nakazu H. Stokłosa był ścigany i zatrzymany w Niemczech. Bez rozszerzenia nakazu, prokuratura w Polsce nie może kontynuować śledztwa w sprawie innych wątków, dotyczących H. Stokłosy. Sąd postanowił, że jeżeli wyznaczony zostanie termin posiedzenia trybunału w Celle, zgodzi się wówczas na wyjazd oskarżonego w tym dniu.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …