Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Nowela ustawy o kwestach wycofana

Nowela ustawy o kwestach wycofana

MSWiA poinformowało w piątek wieczorem, że podjęto decyzję o anulowania prac nad nowelizacją tych przepisów. Wpływ na to miały przeprowadzone konsultacje społeczne. Z nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych wynika, że rząd będzie mógł zablokować każdą zbiórkę publiczną, jeśli uzna, że jej cel będzie sprzeczny z zasadami życia społecznego
lub będzie naruszał ważny interes publiczny. Przeciwko planom PiS protestowały organizacje pozarządowe (w tym Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy), bo obawiały się przejęcia przez urzędników zebranych kwot i przekazania ich na inny cel.
„MSWiA od początku było otwarte na szeroką debatę społeczną w tej sprawie i zapowiadało analizę wszystkich uwag zgłoszonych do projektu. Po analizie uwag, które właśnie w toku konsultacji przekazano do resortu, MSWiA podjęło decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych” – czytamy w komunikacie resortu. Ministerstwo tłumaczyło, że projekt nowelizacji ustawy miał być odpowiedzią na kontrowersje związane ze zbiórką stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” i „społecznym oczekiwaniem przeanalizowania przepisów o zbiórkach publicznych”.
„Proponowane przepisy nigdy nie miały na celu ograniczania jakiegokolwiek działania organizacji, które od lat przeprowadzają w Polsce zbiórki publiczne” – argumentuje MSWiA.

Sprawdź także

B. Morawiec bez zarzutów

Izba Dyscyplinarna SN (organu, który nie jest sądem w myśl uchwały trzech połączonych izb SN …