Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Nowy gmach Sądu Okręgowego w Poznaniu

Nowy gmach Sądu Okręgowego w Poznaniu

W Poznaniu otwarto oficjalnie nowowybudowany od ponad wieku gmach Sądu Okręgowego przy ul. Hejmowskiego. – To wydarzenie historyczne, bowiem jest to pierwszy budynek wybudowany od podstaw na potrzeby sądownictwa w Poznaniu od 1908 roku, czyli od czasu powstania sądu przy ul. Młyńskiej ? podkreślił Henryk Komisarski, prezes Sądu Okręgowego.

– Od ponad stu lat nie widziano potrzeby budowy nowego gmachu, mimo że specyfika sądownictwa znacząco się zmienia. Teraz w sądach jest tak duża ilość spraw, że nowa budowa była już konieczna – stwierdził sędzia Komisarski.

Nowy gmach poprawi warunki pracy nie tylko Sądu Okręgowego, ale i trzech sądów rejonowych. Baza Sądu Okręgowego skoncentruje się teraz w dwóch budynkach, gdyż dotychczas była rozproszona w 4 miejscach. Do nowej siedziby przenoszą się prawie wszystkie wydziały z wyjątkiem karnych, które pozostaną w gmachu przy al. Marcinkowskiego. Sąsiaduje on bowiem z aresztem śledczym i ma sale rozpraw wyposażone w rozwiązania służące przesłuchiwaniu więźniów. Przy Marcinkowskiego znajdą swe siedziby sądy rejonowe Poznań Nowe Miasto i Wilda, co poprawi z kolei warunki pracy w sądzie Poznań Stare Miasto przy Młyńskiej dzięki wyprowadzce Nowego Miasta.

W nowym gmachu będzie funkcjonował także wydział ubezpieczeń społecznych. Dzięki inwestycji ograniczy się też najem na potrzeby wymiaru sprawiedliwości, szczególnie w biurowcu przy ul. Szyperskiej, który w znacznym stopniu obciążał budżet resortu.

– Poprawi się także dostępność do sądów. To właściwy krok w kierunku obywateli. Mamy gmach nowocześnie wyposażony i przyjazny dla interesantów ? zaznacza prezes Komisarski.

Są w nim 4 multimedialne sale konferencyjne: największa na 300 osób oraz mniejsze na 180 i 60. 46 sal rozpraw z nawiązką zaspokaja potrzeby ? jak podkreśla prezes. Jest biuro obsługi interesantów, nowoczesna biblioteka, czytelnia akt, archiwum z 15 kilometrami regałów, wygodne pokoje dla sędziów i adwokatów oraz gabinety lekarskie służące postępowaniom w sprawach ubezpieczeń społecznych. W budynku zastosowano system kontroli dostępu oraz rozwiązania dla niepełnosprawnych.

– Rolą Ministerstwa Sprawiedliwości jest zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych, technicznych i dostępności społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości. Tu będzie to bez wątpienia zapewnione ? stwierdził wiceminister Wojciech Hajduk, dziękując wszystkim zaangażowanym w budowę. Złożył życzenia satysfakcji wszystkim sprawującym tu funkcje i aby ludność znalazła tu sprawiedliwość.

– W moim ukochanym Poznaniu powstał przepiękny budynek służący obywatelom województwa i zapewniający znakomite warunki pracy ? radował się prof. Roman Hauser, prezes Krajowej Rady Sądownictwa oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, życząc aby postępowanie było sprawne, a orzecznictwo znakomite. Zaznaczył, że resort jest przed budową następnego gmachu dla Sądu Apelacyjnego w powstającym kompleksie i wyraził życzenie, aby w tych pałacach sprawiedliwości było orzecznictwo na najwyższym poziomie.

Zamiar budowy potwierdził Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Apelacyjnego, który jako prezes Sądu Okręgowego rozpoczynał budowę gmachu przy Hejmowskiego. – To największa inwestycja w historii polskiego sądownictwa ? zaznaczył i wyraził nadzieję, że wiosną będzie można wmurować kamień węgielny pod Sąd Apelacyjny. – Powodzenie inwestycji występuje, gdy istnieje porozumienie władz. A tak jest w przypadku Sądu Okręgowego i Apelacyjnego ? dodał.

– Cieszę się podwójnie jako mieszkaniec województwa i sąsiad ? powiedział marszałek Marek Woźniak. Po sąsiedzku wybudowano bowiem siedzibę Urzędu Marszałkowskiego, którego otwarcie nastąpić ma niebawem. – Obiekt powinien zapewnić świadczenie usług wysokiej jakości. W tym zakresie nie da się oddzielić sfery ludzkiej, profesjonalnej od materialnej, odpowiedniego miejsca. A czasem te miejsca urągają powadze instytucji i świadczonych usług. W tym gmachu jest komfort należny podejmowaniu ważnych decyzji ? ocenił marszałek.

Kolejne budynki wymiaru sprawiedliwości tworzą już w otoczeniu ul. Solnej cały kompleks należący do tego resortu. Obok starych obiektów przy ul. Młyńskiej i al. Marcinkowskiego znajduje się tu wybudowana przed kilku laty siedziba prokuratur wszystkich szczebli. Teraz dopełnia go nowy gmach Sądu Okręgowego, a w nadchodzącym czasie również Apelacyjnego.

Starania o budowę gmachu przy obecnej ul. Hejmowskiego (niegdyś fragmentu Kościuszki) rozpoczęły się w 2003 roku. W 2006 miasto przekazało działkę pod jego budowę. Projekt powstał w pracowni architektonicznej Wojciecha Kolesińskiego (przy udziale architektów Andrzeja Kurzawskiego i Marcina Gronowskiego. Wyłoniono go w wyniku konkursu architektonicznego (podobnie jak projekt prokuratur i przyszłego Sądu Apelacyjnego).

Budowa ruszyła na początku października 2010 r. i zakończyła się w grudniu 2014 r. ? 16 miesięcy przed ustalonym terminem. Generalnym wykonawcą była Skanska. Gmach Sądu Okręgowego ma 7 kondygnacji ? 4 nadziemne i 3 podziemne ? oraz 157 m długości. Powierzchnia całkowita netto wynosi ponad 30 tys. m kw. (dla porównania stary budynek przy al. Marcinkowskiego ma tylko 9,3 tys. m kw.), a kubatura ? 143 tys. m sześc. Powierzchnia użytkowa biurowa zajmuje 16 tys. m kw.

Roboty ziemne wymagały wywiezienia 53 tys. m sześc. ziemi. Do budowy zużyto 1950 ton stali, 81 km dłużyc, 17,3 tys. m sześc. betonu konstrukcyjnego, 520 km różnego rodzaju kabli. Wewnątrz są 953 drzwi. Wybudowano też osobną trafostację.

Budowa kosztowała 130 mln zł.

– 46 sal rozpraw z pokojami narad i pokojami dla świadków, 245 pomieszczeń biurowo-administracyjnych, w tym 86 pokoi dla sędziów, biuro obsługi interesanta, czytelnia, archiwa i sale konferencyjne ? tak wygląda nowy budynek Sądu Okręgowego w Poznaniu. – Dla ministra sprawiedliwości ważne jest, by obywatele mieli jak najlepszy dostęp do sądu, a sędziowie i pracownicy sądu właściwe warunki umożliwiające pracę – mówił podczas uroczystości otwarcia podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Hajduk.
Nowy budynek zapewni bardzo dobre warunki pracy dla pracowników Sądu Okręgowego. Pozwoli też na poprawę warunków lokalowych dla poznańskich sądów rejonowych, dzięki możliwości wykorzystania na ich potrzeby dotychczasowej siedziby Sądu Okręgowego. W budynku znajduje się 12 Wydziałów Sądu Okręgowego: I Cywilny, II Cywilny Odwoławczy, V Penitencjarny, VI Sądu Pracy, VII Ubezpieczeń Społecznych, VIII Ubezpieczeń Społecznych, IX Gospodarczy, X Gospodarczy Odwoławczy, XI Wizytacyjny, XII Cywilny, XV Cywilny Odwoławczy i XVIII Cywilny. W nowej lokalizacji usytuowano 25 z 31 komórek organizacyjnych Sądu – poza 4 Wydziałami Karnymi, Samodzielną Sekcją Ochrony Informacji Niejawnych i Specjalistą ds. Obronnych, które są zlokalizowane przy ul. Marcinkowskiego 32. Nowoczesny i funkcjonalny budynek Sądu Okręgowego w Poznaniu wyposażony jest we wszystkie systemy zabezpieczająco-ochronne oraz w infrastrukturę teleinformatyczną. Dostosowany jest także dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt zrealizowanej inwestycji wyniósł ok. 130.000.000 zł.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Utajnienie WSA i NSA

Wystąpienie do NSA i WSA w sprawie kierowania spraw na posiedzenia niejawne Stowarzyszenie Interwencji Prawnej …