Strona główna / Aktualności / Nowy Prokurator Krajowy

Nowy Prokurator Krajowy

Premier powołał nowego prokuratora krajowego, pana Dariusza Korneluka w związku z tym, że tym, że powierzenie obowiązków panu prokuratorowi Bilewiczowi skończyło się wczoraj. Tak ważna instytucja jak Prokuratura musi funkcjonować w sposób ciągły – powiedział Jan Grabiec w TVP Info.

Jan Grabiec: Prezydent nie wyraził opinii

Dopytywany o opinie prezydenta w tej sprawie powiedział: „Pan prezydent nie wyraził opinii. Kancelaria Prezydenta poinformowała nas, że prezydent nie zamierza wyrażać opinii, że będzie z nią czekał na decyzję „trybunału Przyłębskiej”, dotyczącej rzekomego sporu kompetencyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności wyboru poprzedniego prokuratora wskazanego swego czasu przez ministra Ziobrę”.

Pan prezydent nie ma żadnej podstawy prawnej, aby kwestionować czy odmawiać opinii w takiej sytuacji, bo ustawa zobowiązuje pana prezydenta do tego, żeby taką opinię wydał niezwłocznie – powiedział polityk. Dodał jednak, że opinia taka nie jest wiążąca dla rządu.

Jan Grabiec zauważył, że Trybunał Konstytucyjny może się zająć tą sprawą „za trzy lata albo nigdy”. – Czy to znaczy, że nie będziemy mieli prkuratora krajowego, że Prokuratura nie będzie funkcjonowała? – dodał.

Zgodnie z Prawem o prokuraturze, Prokuratora Krajowego powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje premier na wniosek Prokuratora Generalnego. 

„Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą” – stanowi przepis.

Chaos w Prokuraturze Krajowej

W piątek 12 stycznia minister Bodnar odwołał Dariusza Barskiego ze stanowiska prokuratora krajowego. Decyzja była tłumaczona tym, że Barski znajduje się w stanie spoczynku, w związku z czym nie może pełnić dotychczas sprawowanej funkcji. Bodnar wręczył mu dokument, w którym stwierdzono, że przywrócenie go do służby czynnej zostało dokonane z „naruszeniem prawa”. Pełniącym obowiązki prokuratora krajowego został prok. Jacek Bilewicz.

Decyzję podważył nie tylko prezydent Andrzej Duda, ale również Prokuratura Krajowa. Głos w sprawie zabrali także zastępcy prokuratora generalnego oraz prokuratorzy regionalni. W wydanych w niedziele oświadczeniach stwierdzili, że ustawa o prokuraturze nie przewiduje funkcji pełniącego obowiązki prokuratora krajowego, a działania ministra „nie wywołują skutków prawnych”.

Sprawdź także

Szczyty pogardy prawa

„Spotkaniem publicystycznym” nazwał posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa świadek Mikołaj Pawlak. Odmówił złożenia przyrzeczenia, a …