Strona główna / Szczypta soli / O trzy słowa za dużo

O trzy słowa za dużo

Krystyna Pawłowicz złamała Kodeks Etyczny sędziów TK. OMZRiK składa skargę

Krystyna Pawłowicz wyznaje zasadę, że „Wolnoć, Tomku, w swoim domku” i nie bacząc, na funkcję jaką od niedawna pełni, zaatakowała ostro Małgorzatę Kidawę- Błońską.

Kiedy posłanka PO skrytykowała wypowiedź Andrzeja Dudy, który „wstydzi się” za I prezes SN, Małgorzacie Gersdorf, pani Pawłowicz kolejny już raz pokazała swój poziom, nazywając panią Kidawę – Błońską „nieudanym socjologiem z infantylnymi pretensjami do bycia prezydentem”.

Taka postawa nie licuje z jej stanowiskiem w Trybunale Konstytucyjny. Wprawdzie od dawna wiadomo, że pani Pawłowicz nie trzyma poziomu i jej wypowiedzi są wręcz skandaliczne, jednak jako sędzia TK powinna przestrzegać kodeksu etycznego i powstrzymać się „od wypowiedzi, które mogą podważyć status, autorytet i integralność Trybunału” oraz nie powinna „uczestniczyć w działaniach, które niekorzystnie wpływają na postrzeganie bezstronności sędziego”.

Wypowiedź Pawłowicz skomentował ostro nawet rzecznik prasowy Porozumienia Jarosława Gowina, Kamil Bortniczuk, który uważa, że to skandal, a „pani profesor Krystyna Pawłowicz, obejmując tę ważną funkcję, na którą ją jako parlament powołaliśmy, powinna sobie darować tego typu aktywności. Mam absolutnie jednoznaczne stanowisko w tej sprawie”.

Czy w tej sytuacji pani Pawłowicz nie powinna odpowiedzieć za złamanie Kodeksu Etycznego sędziów TK? Tego Kodeksu, który został uchwalony właśnie przez PiS? Tak uważa Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który postanowił złożyć skargę w tej sprawie. Naiwnością jest jednak wiara, że poniesie ona jakiekolwiek konsekwencje…nie za rządów tej partii.

Tamara Olszewska 24 grudnia 2019; koduj24pl.

Sprawdź także

Zmienić rejestr pedofilów

Co trzeba zmienić w „Rejestrze pedofilów”. Wystąpienie Marcina Wiącka do Ministra Sprawiedliwości Rzecznik Praw Obywatelskich …