Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Obchody Dnia Sybiraka

Obchody Dnia Sybiraka

17 września – w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR – na mocy uchwały Sejmu obchodzimy Dzień Sybiraka. W podjętym 27 września 2013 r. przez aklamację dokumencie Izba oddała hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość – napisano w uchwale.
Reaktywowany w 1988 r. Związek Sybiraków od 25 lat organizuje obchody Dnia Sybiraka właśnie 17 września, kultywując pamięć o naszych rodakach zsyłanych ?na nieludzką ziemię?. Zsyłki na Syberię rozpoczęły się już w XVII w. ? w pierwszej grupie zesłańców było ok. 10 tys. uczestników konfederacji barskiej. Potem w głąb Rosji zsyłano powstańców biorących udział w zrywach niepodległościowych: kościuszkowskim, listopadowym (50 tys.) oraz styczniowym (40 tys.).
Przełom XIX i XX w. to z kolei czas zsyłek działaczy konspiracji niepodległościowej, w tym Józefa Piłsudskiego. Natomiast po 17 września 1939 r. na Syberię i do Kazachstanu deportowanych zostało 1,5 mln Polaków.

Sprawdź także

Tak się mści Z. Ziobro

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, powziąwszy wiadomość o delegowaniu prokuratorów z Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex …