Strona główna / Aktualności / Obchody Dnia Wymiaru Sprawiedliwości

Obchody Dnia Wymiaru Sprawiedliwości

23 maja 2016r. obchodziliśmy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Podstawową formą uczczenia tego święta była fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów, przedstawicieli zawodów prawniczych. Dzięki aktywnej postawie Oddziałów Stowarzyszenia fioletowe wstążki zawisły tego dnia nie tylko na sędziowskich togach,ale również nosili je pracownicy sądów oraz przedstawiciele innych zawodów prawniczych. Wstążki przybierały różne formy i odcienie fioletu. Dodatkowo zawisły w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, np na drzwiach pokojów sędziowskich, posągu Temidy, kariatydach Sądu Najwyższego, stronach internetowych.
Fioletowy kolor pojawił się również jako element wystroju budynków sądów np. w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Kolejnym elementem obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości był wideo czat z prezesem Iustitii Krystianem Markiewiczem, według formuły ask me anything, który odpowiadał na pytania zadawane przez internautów. Były to pytania dotyczące Iustitii, zawodu sędziego, jak również pytania zupełnie nie związane z tematyką prawną. Wydarzenie było przeprowadzane za pośrednictwem platformy Periscope (pytania można było zadawać za pośrednictwem zwykłego smartfona) i transmitowane na Twitterze.
Na terenie całego kraju zorganizowane zostały dni otwarte sądów, w trakcie których można było obejrzeć je od środka i poznać ich skarby. Dla ułatwienia została przygotowana mapa skarbów sądów oraz plakat, który został udostępniony wszystkich chętnym celem wykorzystania do promocji wydarzenia plakat w wersji ogólnej (i plakaty w wersji lokalnej). Z tym większą przyjemnością odnotować należy, że w niektórych sądach powstały inne ciekawe formy prezentacji takie jak wideo prezentacja SR w Jaworze, wideo zaproszenie SR Katowice-Zachód w Katowicachoraz prezentacja zdjęć SR we Wrześni.
Lista sądów, w których zorganizowano dni otwarte to: SR w Bytomiu, SR w Białej Podlaskiej, SR w Białymstoku, SR w Chrzanowie, SR w Częstochowie, SO w Elblągu, SR w Jaworze, SO w Krakowie, SR Katowice-Zachód w Katowicach, SR Lublin-Zachód w Lublinie, SR w Miechowie, SR w Olkuszu, SO w Olsztynie, SO w Piotrkowie Trybunalskim, SR Poznań Stare Miasto w Poznaniu, SR Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, SR w Raciborzu, SR w Sopocie, SR Szczecin Centrum w Szczecinie, SR w Śremie, SR w Wadowicach, SO w Warszawie, SR we Wrześni. Poza dniami otwartymi w sądach zostały zorganizowane spotkania i debaty z młodzieżą. Miały one miejsce w SR w Gostyniu, SO we Wrocławiu, SR w Koninie (zobacz wideo), SR w Rudzie Śląskiej, SR w Nowym Sączu i SO w Nowym Sączu. Sąd Okręgowy w Gdańsku we współpracy z SSP Iustitia pod patronatem Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych zorganizował Konferencję „Dzień wymiaru sprawiedliwości 2016 – obywatel a edukacja prawna” (program konferencji). W Sądzie Rejonowym Katowice-Zachód w Katowicach miała miejsce premiera Escape the Court, gry wzorowanej na zyskującej coraz większa popularność rozgrywce escape room. Celem Escape the Court było przekonanie uczestników, że jedną z najlepszych dróg do rozwiązywania sporów jest mediacja (relacja prasowa). W ciągu kilkunastu minut od otwarcia listy zgłoszeń pojawiło się kilkudziesięciu chętnych, z czego możliwość gry dostały cztery osoby z najciekawszych uzasadnieniem ich aplikacji. Portal http://pokojadwokacki.pl przeprowadził wywiad z Prezesem Iustitii Krystianem Markiewiczem dotyczący obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości (link do zapisu rozmowy) oraz aktywnie udostępniał nasze treści w mediach społecznościowych. Serdecznie dziękujemy! Inicjatywę obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości wsparło Koło Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie wraz z Przewodniczącą adw. Joanną Parafianowicz, które tego dnia udzielały darmowych porad prawnych. W związku z tym świętem składane były liczne życzenia, pochodzące m.in od I Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf, byłego I Prezesa SN prof. Adama Strzembosza (wideo życzenia), Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara (wideo życzenia), Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka (wideo życzenia), Fundacji Court Watch Polska (wideo życzenia na FB), Prezesa Stowarzyszenia Zdrowa Praca dr Katarzyny Orlak (wideo życzenia), ale również od adwokatów (wideo), pokojadwokacki.pl (wideo), muzyków, dzieci, zuchów i harcerzy. Część z nich można zobaczyć na profilu YT Iustitii. Obchody tego święta były rozpowszechniane za pomocą strony internetowej Iustitii, mediów społecznościowych, tj. twittera, facebooka (gdzie poza kontem naszego stowarzyszenia zostało utworzone specjalnie wydarzenie #dws16), kanału Youtube, gazet ogólnopolskich takich jak Rzeczpospolita (link1), (link2), (link3), (link4), gazet lokalnych i wydań internetowych np. gazeta.pl, stacji radiowych.
Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia dziękuje wszystkim osobom, które w jakiejkolwiek formie uczestniczyły w obchodach tego święta. Szczególnie gorąco dziękuje zaś wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania w całej Polsce wydarzeń mających związek z obchodami tego święta.

Sprawdź także

Szczyty pogardy prawa

„Spotkaniem publicystycznym” nazwał posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa świadek Mikołaj Pawlak. Odmówił złożenia przyrzeczenia, a …